İş mahkemesi hakiminden kadın düşmanlığı: Avukatın etek boyunu tutanağa geçirdi

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir işe iade davası duruşmada hakim, avukatın etek boyuna karıştı. Davayı takip edenler mahkeme salonu önünde hakimi protesto etti

İş mahkemesi hakiminden kadın düşmanlığı: Avukatın etek boyunu tutanağa geçirdi

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir işe iade davasının duruşmasında hakim ile avukat arasında ‘etek boyu’ tartışması yaşandı. Avukatın etek boyunun hakim tarafından tartışma konusu yapılması tepki ile karşılandı.

Avukat Erdost Balcı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı tutanakta yer alan bilgilere göre hakim, duruşma esnasında diğer avukatlara davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu.

Dinleyici sıralarında bulunan bir avukat ise “Özgürlük alanı ile ilgilidir müdahale edilmemesi gerekir” dedi. Dinleyici sıralarında bulunan bir diğer avukat da “Avukatlık hukukuna ve örfüne uygundur” dedi.

Daha sonra hakim, avukatların kısa değerlendirilmesinin aynı olmayacağı iddiasıyla baro başkanlığına bildirmek üzere etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi. Avukat ise “Ben etek boyumun çekilmesini istemiyorum” dedi. Daha sonra duruşmaya devam edildi.

Tutanağın sahte olduğu iddiası

Tutanağın, altında duruşma tarihi yazılı olmadığı gerekçesiyle sahte olduğu iddiası da var. Fakat söz konusu tutanak aslında iki sayfa. Duruşma tarihi, 2. sayfanın sonunda görülüyor.

Hakime mahkeme salonu önünde protesto

Duruşmayı takip edenler, avukatın etek boyuna karışan hakimi, mahkeme salonu önünde protesto etti.

TBB Avukat Hakları Merkezi: En etkin mücadeleyi sürdüreceğiz

Konu ile ilgili Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Hakları Merkezi, Avukat Tuğçe Çetin’e hakim kürsüsünden yönelen tacize karşı en etkin mücadeleyi sürdüreceklerini duyurdu.

Yaşanan olayın acil başlığı ile gündeme alındığı belirtilen açıklamada, “Meslektaşımıza hakim kürsüsünden yönelen tacize karşı TBB Avukat Hakları Merkezi’nin etkin mücadele yürüterek konunun sonuna kadar takipçisi olacağını ve meslektaşımız şahsında tüm kadın avukatlara yönelen bu hukuk dışı yaklaşımı kabul etmediğimizi mesleki kamuoyumuzun bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Hakim hakkında soruşturma başlatıldı

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kadınlardan hakime tepki

Avukatların hakime “sizim de olmaması gerektiği halde sakalınız var” demesi üzerine hakim öğleden sonraki duruşmaya gömlek giyip, sakalını keserek geldi. Kadınlar “Yok öyle iyi hal alırım diye sabah kravatsız öğleden sonra kravatlı davaya başlamak! Tüm Erkek Yargı hesap verecek. Mehmet Yoylu görevden alınacak” diye tepki gösterdi.

HDP’li Ersoy yaşananları Meclis’e taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

“Hakim Mehmet Yoylu tarafından mahkeme salonunda kadın avukata yönelik etek boyu tacizinin hiçbir şekilde izahı yoktur” diyen Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Kadın düşmanı hakimin meslekten men edilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Sendika.Org