Gazetecilere son 10 günde üçüncü saldırı: Ergin Çevik darp edildi

Antalya’da gazeteci Ergin Çevik üç kişi tarafından darp edildi. Bu, son 10 günde gazetecilere yönelik üçüncü saldırı oldu

Gazetecilere son 10 günde üçüncü saldırı: Ergin Çevik darp edildi

Antalya’nın yerel haber sitelerinden Güney Haberci’nin Genel Yayın Yönetmeni Ergin Çevik, dün (20 Mayıs) akşam saatlerinde kimliği belirsiz üç kişi tarafından darp edildi.

Aksu ilçesi Pınarlı Kavşağı’nda bir restoranın önünde üç kişi tarafından yolu kesilerek durdurulan Çevik’e, “Gazeteci Ergin sen misin?” soruldu. “Evet” yanıtını alan saldırganlar, Çevik’i yumrukladı. Kimliği henüz belirlenemeyen saldırganlar dakikalarca Çevik’i yumrukladıktan sonra olay yerinden kaçtı. Aldığı darbelerle yaralanan Çevik, hastanede ayakta tedavi edildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi’nden yapılan açıklamada, saldırının nedeni olarak, Çevik’in bir rant olayını haberleştirmesi gösterildi.

Gazeteci Ergin Çevik, dün yayımlanan “Kallavi katmerli peşkeş” başlıklı yazısında, Antalya Kemerağzı-Kundu’daki Orion adlı pazar yeri ile ilgili olarak kamu malının Aksu Belediyesi tarafından Orion Pazar yöneticilerine peşkeş çekildiğini yazmıştı.

Aksu Belediye Başkanlığı görevini 2014’ten bu yana AKP’li Halil Şahin yürütüyor.

“Gözler ‘peşkeşe’ çevrildi”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi yaptığı açıklamada, Ergin Çevik’in Kemerağzı’nda kurulan Orion Pazar yeri ile ilgili yazısı nedeniyle saldırıya uğradığını belirterek “Gözler köşe yazılarına konu olan ‘peşkeşe’ çevrildi” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Alınan bilgiye göre saldırganlar bugün (dün) akşam üzeri Güney Akdeniz internet gazetesinin Aksu ilçesindeki bürosuna geldi. Sekreterden Ergin Çevik’in ofiste olmadığını öğrenen kimliği belirsiz kişiler, “Ona Kundu’dan selamımızı söyleyin. O anlar” diyerek oradan ayrıldı. Kamera kayıtlarına göre 3 kişi oldukları anlaşılan saldırganlar 1 saat sonra Pınarlı Kavşağı’nda bir restoranın önünde Çevik’in önünü kesti. “Gazeteci Ergin sen misin” sorusuna ‘evet’ yanıtını alan saldırganlar, peş peşe attıkları yumruklarla Çevik’i darp ettikten sonra oradan uzaklaştı.

Gazeteci Ergin Çevik, yakın tarihte Kundu’daki tartışmalı Orion Pazarı’nı köşesine taşımıştı. Saldırganların “Kundu’dan selam getirdik” demesi, Orion Pazarı ile ilgili hukuksuzluk haberlerini akıllara getirdi.

“Bu tür saldırılar gazetecileri korkutamaz”

Öncelikle Ergin Çevik’e geçmiş olsun demek istiyoruz. Son zamanlarda gazeteci ve siyasilere yönelik giderek artan saldırılardan duyduğumuz üzüntüyü dile getiriyoruz. Gazetecilere istediğini yazdırıp, istemediğini zorbalıkla yazdırmayacağını sanan zihniyeti bir kez daha kınıyoruz.

Bu tür saldırılar gazetecileri korkutamaz. Gazeteci her koşulda olan biteni yazmaya devam edecektir. Geçen hafta meslektaşımız İdris Özyol’a yapılan saldırıdan hemen sonra yaptığımız çağrıda olduğu gibi; adalet sağlayıcılarını Ergin Çevik’e saldıranları bir an önce cezalandırmaya çağırıyoruz.

“Gazeteciliği ve hakikati savunmaktan bir adım geri atmayacağız”

DİSK Basın-İş, saldırıya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Gazeteci Ergin Çevik, Antalya’da saldırıya uğradı. Gazetecilere yönelik son bir ay da yaşanan 3’üncü saldırı haberi bu. Her ne kadar yaşanan gelişmeler bizleri endişelendirse de gazetecileri bu saldırılar korkutamaz. Gazeteciliği ve hakikati savunmaktan bir adım geri atmayacağız!” ifadelerini kullandı.

Son 10 günde gazetecilere yönelik üçüncü saldırı

Ergin Çevik’le birlikte son 10 günde saldırıya uğrayan gazeteci sayısı üçe yükseldi.

10 Mayıs’ta Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ, 15 Mayıs’ta ise Antalya’nın yerel gazetelerinde Akdeniz’de Yeni Yüzyıl’ın Genel Yayın Yönetmeni İdris Özyol saldırıya uğramıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org