Edirne’de gözaltına alınan 13 üniversitelinin tamamı serbest

Edirne'de 1 Mayıs'a katıldıkları için 20 Mayıs sabahı polis baskınlarıyla gözaltına alınan 13 üniversitelinin tamamı serbest bırakıldı

Edirne’de gözaltına alınan 13 üniversitelinin tamamı serbest

Trakya Üniversitesi öğrencisi, Öğrenci Kolektifleri’nden 13 üniversiteli 1 Mayıs kutlamalarına katıldıkları için, 20 Mayıs sabah saatlerinde evlerine ve yurtlarına yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. Üniversitelilerden 8’i dün, 5’i de bugün savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

EDİRNE’DE 1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜNE KATILAN ÜNİVERSİTELİLERE GÖZALTI

Üniversitelilerin gözaltına alınmasının ardından Edirne muhalefeti ve gençlik örgütleri eylem ve açıklamalarla yaşananlara tepki göstermişti.

“Akla saldırı”

Edirne’de gözaltına alınan üniversitelilere destek için Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla dün, Saraçlar Caddesi’nde bulunan PTT önünde bir açıklama yapıldı.

“1 Mayıs’a katılmak suç değildir” yazılı pankart açılan eylemde konuşma yapan Kolektif Yürütme Kurulu’ndan Şilan Delipalta, “Bu operasyon sıra arkadaşlarımızın öğrenim hakkını gasp ederken aynı zamanda 1 Mayıs’ta alana taşıdıkları akla saldırıdır” dedi.

“Öğrenciler derhal serbest bırakılsın”

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına ise konuşmasında, “Trakya Üniversitesi öğrencilerimizin tam da sınav haftası içerisinde böyle bir şeyle karşı karşıya olmaları öğrenim özgürlüğüne bir saldırıdır” diyerek gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul’da gençlik örgütlerinden açıklama

Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla bir araya gelen gençlik örgütleri, Edirne’deki operasyona ilişkin İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Diren Üniversite, Emekçi Hareket Partisi Gençliği, Fikir Kulüpleri Federasyonu, Gençliğin Devrimci Güçleri, Öğrenci Faaliyeti, Özgürlükçü Gençlik Dernekleri, Sosyalist Devrimci Gençlik, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu ve Sosyalist Öğrenci Hareketi’nden temsilcilerin katıldığı toplantıda gözaltına alınan üniversitelilerin derhal serbest bırakılması istendi.

Sendika.Org