Edirne’de 1 Mayıs yürüyüşüne katılan üniversitelilere gözaltı

Edirne'deki Trakya Üniversitesi'nde okuyan Öğrenci Kolektifleri'nden 12 üniversiteli bu sabah saatlerinde evlerine ve yurtlarına yapılan operasyonla gözaltına alındı

Edirne’de 1 Mayıs yürüyüşüne katılan üniversitelilere gözaltı

Edindiğimiz bilgiye göre, Edirne’deki Trakya Üniversitesi’nde okuyan Öğrenci Kolektifleri’nden 12 üniversiteli bu sabah saatlerinde evlerine ve yurtlarına yapılan polis operasyonuyla gözaltına alındı.

Üniversitelilerin 1 Mayıs’a katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları bilinirken ne zaman adliyeye sevk edilecekleri ise bilinmiyor.

“1 Mayıs’ta alanlarda olmak suç değil”

Sendika.Org’a konuşan Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu’ndan Şilan Delipalta, gözaltıların sınav haftasına denk geldiğini belirterek, “Bu operasyon sıra arkadaşlarımızın öğrenim hakkını gasp ederken aynı zamanda 1 Mayıs’ta alan taşıdıkları akla saldırıdır” dedi. Delipalta sözlerine şöyle devam etti:

Edirne’nin 1 Mayıs kortejini polis kamerasından izlerseniz Trakya Üniversitesi’nden kente yoksul halk çocuklarına umut olmanın anlamı kavranamaz, Ali İsmail’in özgür düşlerinin bir turnuvada nasıl can bulduğu da, yükselen öğrenci dayanışması da mesela.

1 Mayıs’a başka pencereden bakansa üniversite kortejinde umudu görür. Vegan menü için amfi amfi dolaşma iradesini görür, dayanışmayı görür, eşitlik, özgürlük ve laiklik fikrini görür. Anlayacağınız üniversiteyi memleketi yeniden inşa edecek ritmi görür…

Herkesi bu ritme sahip çıkmaya, bir başka pencere mümkün, 1 Mayıs’ta alanlarda olmak suç değil demeye davet ediyoruz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Sendika.Org