CHP’li Öztrak: “23 Haziran, iktidarın sandıkla değişeceğini göstermesi bakımından bir fırsat”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, PERPA Ticaret Merkezi'nde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ekonomiye etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Öztrak, TÜSİAD'ın "hukuk devleti", "demokrasi" ve "kurallı piyasa ekonomisi" vurgularını yineledi

CHP’li Öztrak: “23 Haziran, iktidarın sandıkla değişeceğini göstermesi bakımından bir fırsat”

CHP Ekonomi Masası PERPA Buluşması’nda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye ekonomisine etkileri üzerine açıklamalarda bulundu. Öztrak, dün TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısında dile getirdiği “hukuk devleti”, “demokrasi” ve “kurallı piyasa ekonomisi” vurgusunu yineledi. 23 Haziran seçimlerini bir “fırsat” olarak niteleyen Öztrak “Halkın demokrasiye inanç ve tutkusunu göstermesi ve iktidarın sandıkla değişeceğini göstermesi bakımından 23 Haziran seçimleri bugün, her zamankinden daha önemli hale gelmiştir” dedi.

Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Seçimlerle çok kıymetli bir 5 yılı harcayıp tüketmişiz”

Öztrak, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında 4,5 yıl seçimsiz geçecek olan bir süreç beklentisinin boşa çıktığının altını çizerek “31 Mart’tan sonra sandıktan çıkanı beğenmeyen iktidar düğmeye bastı. 1 Mayıs’ta başlayan süreç 6 Mayıs’ta bir sandık darbesiyle sonuçlandı” dedi. Seçimlerin iptal edilmesiyle büyük bir siyasi belirsizlik yaratıldığını ve iktidarın seçimle değişemeyeceği yönünde bir inanç yaratıldığını belirten Öztrak şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu 3 aydaki toparlanma bir anda saman alevine döndü. Bu kadar para harca iktidar, seçim nedeniyle, bu ekonomiye bir canlılık vermişti ama o canlılık, canlılığın üzerine gereken yeni şeyleri inşa edemediğimiz için bitti. Bu yılın ilk 6 ayı da kayıptır, açık söyleyeyim.”

“Sandık darbesiyle tüm Türkiye mağdur oldu”

1 Nisan’dan itibaren sandık darbesi sürecinin ekonomiyi kötü yönde etkilediğini belirten Öztrak “1 Nisan’da başlatılan sürecin ekonomiye hiç mi maliyeti yok? Tek mağdur Ekrem İmamoğlu’na mı? Hayır. Burada tek mağdur olan İstanbul halkı mı? Hayır. Bu olayda tüm Türkiye mağdur oldu” dedi.

“Hem enflasyonun, hem dövizin ateşini yükseltirsiniz”

İktidarın 23 Haziran İstanbul seçimi öncesinde “yeniden gaza basma” arayışlarında olduğunu belirten Öztrak, Merkez Bankası’nın ihtiyaç akçesine el konulmasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu, ben açık söyleyeyim, para basmaktan başka bir şey değil. Devletin açığını para basarak kapatmaya çalışır. Peki sonuç ne olacak? Para basmaya başladığınız andan itibaren hem enflasyonun, hem dövizin ateşini yükseltirsiniz. Aslında bunların hepsini biz 1994 yılında denedik. Sonuçlarıyla da çok ağır bir şekilde yüzleşmiştik o zaman.”

“İktidar İstanbul’u vermemenin peşinde”

“Türkiye’nin artık daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yok. İktidar Türkiye’nin sorunlarına uygun çözümleri vakit geçirmeksizin açıklamak ve uygulamak zorunda. Ama iktidar İstanbul’un peşinde, İstanbul’u vermemenin peşinde.”

“Güçlü bir ekonominin temeli güvendir. Ekonomide güven yoksa yatırım yok, yatırım yoksa iş yoktur, aş yoktur, ekonomi sürekli daralma noktasına gider. Türkiye’de demokrasi, hukuk ve kuvvetler ayrılığı üzerindeki kuşku bulutlarını dağıtmaktan geçer. Güçlü icra, güçlü yasama, güçlü yargıyla dengelenmek zorundadır. Unutulmamalıdır ki güçsüz adalet çaresiz, adaletsiz güç ise zalimdir.”

“Toplumdaki kutuplaşmayı güçlü bir hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve güçlü kurumlar eliyle kırabiliriz. Kural temelli bir ekonomiyle risk ve belirsizlikleri azaltabiliriz. Yatırımcılara yeniden ufuk sunmamız ve ülkeye dış kaynak çekmemiz ancak bu yolla mümkün olacaktır. Kurallı piyasa ekonomisi yerine son dönemde keyfi arka kapı politikalarıyla, otokratik yöntemlerle, zabıta önlemleriyle, tehditle, emirle ekonomide güven sağlanmaya çalışıldığını görüyoruz. Bu mümkün değildir.”

“Millet mazbatayı yeniden sahibine verecek”

“Her şeye rağmen önümüzdeki İstanbul seçimi Türkiye için bir fırsattır. Halkın demokrasiye inanç ve tutkusunu göstermesi ve iktidarın sandıkla değişeceğini göstermesi bakımından 23 Haziran seçimleri bugün, her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu artık yalnızca İstanbul’un seçimi değildir, Türkiye’nin seçimidir. Millet 31 Mart’ta verdiği ama masada gasp edilen mazbatayı yeniden sahibine verecektir ondan sonra da her şey çok daha güzel olacaktır.”

TÜSİAD: “İşleyen bir demokrasinin en temel özelliği iktidarın seçimle el değiştirebilmesidir”

Sendika.Org