Başka yakanın festivalleri buluştu

Alternatif film festivalleri, 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikte bir araya geldi

Başka yakanın festivalleri buluştu

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında alternatif film festivalleri dün (4 Mayıs) İstanbul’da bir araya geldi. Kıraathane Edebiyat Evi’nde “Alternatif festivaller, sinemada tekelleşme ve sansür” başlığı ile gerçekleşen buluşmaya Documentarist’ten Necati Sönmez, BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nden Petra Holzer ve Ethem Özgüven, Filmmor’dan Gizem Demir, Kürt Film Festivali’nden Nalin Acar katıldı.

Sinema yazarı Şenay Aydemir ve İşçi Filmleri Festivali koordinatörü Önder Özdemir’in kolaylaştırıcılığında yapılan etkinlikte alternatif festivallerin karşılaştığı sorunlar örnek deneyimlerle anlatılırken bunlara karşı neler yapılabileceği üzerinde duruldu.

Alternatif festivallerin önündeki engeller çoğalıyor

Filmmor’dan Gizem Demir geçen yıla kadar bakanlıktan destek alabildiklerini ancak geçen yıldan sonra bu desteğin kesildiğini belirtti.

Kürt Film Festivali’nden Nalin Acar da festival hazırlıkları için çalışırken her an polis gelip engelleyecek korkusu yaşadıklarını ifade etti.

Necati Sönmez alternatif festivaller olarak İstanbul’da festival düzenlerken özellikle Beyoğlu’nda salon bulmanın zorluklarını anlattı. Sönmez çoğu mekanın festivallere salon verdikten sonra sorumluluk almak istemedikleri için daha sonra festivallerle bağlarını kestiklerini söyledi.

Dayanışma ihtiyacı büyüyor

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Koordinatörü Önder Özdemir ise 14 yıldır sponsorsuz ve ücretsiz, tamamen gönüllü emeğine dayalı olarak bu festivali düzelediklerini belirterek özellikle salon konusunda kendilerinin de sorunlar yaşadığını belirtti. Özdemir bunun yanı sıra festivallerin de kendi kendilerine otosansür uyguladığına dikkat çekti.

Buluşmanın sonunda ise alternatif festivallerin deneyimlerini birbirine aktarmak, bilgi paylaşmak ve iletişimi sürekli hale getirmek için ortak bir zeminde buluşma önerisi üzerine tartışıldı.

Sendika.Org