Avukat Mehtap Sert: “Berfin kendisini hayata dahil edebilecek bir el istiyor”

"Berfin, kendisini hayata dahil edebilecek bir el istiyor. Eğer Sağlık Bakanlığı bu eli uzatmayacaksa, kampanyanın onaylanmasını ve herkesin Berfin'e yardım elini uzatmasını istiyoruz"

Avukat Mehtap Sert: “Berfin kendisini hayata dahil edebilecek bir el istiyor”

Hatay’da 19 yaşındaki Berfin Özek, 15 Ocak’ta eski erkek arkadaşının asitli saldırına maruz kaldı. Yüzü tanınmaz hale gelen Berfin bir gözünü kaybetti. Yaşanan olayın ardından saldırıyı gerçekleştiren Ozan Çeltik tutuklandı.

Berfin’in yaşama yeniden tutunabilmesi için bir dizi ameliyat olması şart. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından ameliyatlar “estetik” kategorisinde değerlendirildiği için masraflar karşılanmıyor. Ameliyatı yapacak doktor bulundu, ama Berfin’in maddi olarak desteğe ihtiyacı var. Öte yandan yardım kampanyası için Hatay Valiliği’nden henüz izin çıkmadı.

İskenderun Kadın Platformu’nun öncülüğünde ameliyat masrafları için çalışmalar yürütülürken, Berfin’in avukatı Mehtap Sert ile süreci konuştuk.

Berfin Özek, olay günü neler yaşamış?

Ozan Çeltik, kendisinden ayrıldıktan sonra Berfin’i ısrarlı bir şekilde takibe alıyor. Dershane ve evin etrafında keşif yaptığını fark edenler de olmuş. Sonra da 15 Ocak 2019 tarihinde Berfin, bu erkeğin saldırısına uğradı. Olay, Berfin dershane çıkışı evine giderken, evlerinin bulunduğu sokakta her yer karanlıkken yaşanıyor. Kendisi telefonda mesaj atarken, park etmiş iki aracın arasından geçtiği esnada takipçi yüzüne asitli sıvıyı boca etmiş. Berfin koşarak bakkala girip yardım istemiş. Beş dakika içinde hastaneye yetiştirilmiş. Anında müdahaleye rağmen hasar çok fazla. Çünkü şüpheli az hasar olmasın diye asitli sıvıyı çok dökmüş. Çok acı çekmiş Berfin. İlk anda etrafı görebiliyormuş. Ancak kimyasal deriye işledikçe gözün biri görme yetisini kaybetti. Diğeri yüzde elli görüyor.

Saldırıdan sonra nasıl bir süreç yaşandı?

Saldırıdan sonra önce İskenderun Devlet Hastanesi ardından da Adana Şehir Hastanesi’nde Berfin’in tedavileri yapıldı. Günlerce çeşitli ameliyatlar oldu. Tarifi imkansız acılar çekti. Umut umutsuzluk bir arada… Adana Şehir Hastanesi’nde yüzünde yanıkları iyileştirecek malzeme olmadığı için ve devlet de tedavi masraflarını karşılamadığı için hayalleri yıkıldı.

Peki sizinle nasıl iletişime geçti? Şikayet sürecinde neler yaşandı?

Berfin’in ailesi, büroda birlikte çalıştığım Av. Nevzat Ercan ile iletişime geçti. Gönüllü olarak davaya bakmaya başladık. Şu esnada hazırlık soruşturması devam ediyor. Berfin ifadesini verdi,şikayetçi oldu. 29 Nisan tarihinde ‘katı rapor’ için Adli Tıp Kurumu’na sevki yapıldı. Katı rapor dosyaya gönderildiğinde dava açılacak. Şüpheli tutuklu.

İskenderun Kadın Platformu ile birlikte bir kampanya başlattınız. Bu kampanya kapsamında neler söylemek istersiniz?

İskenderun Kadın Platformu, Berfin’in yüz ameliyatı için para toplamak üzere bir kampanya başlattı. Ancak platformun amacı bununla birlikte erkek şiddetinin altını çizmek, kadınlara birlikte güçlü olduğumuzu göstermektir. Kampanyanın amacı, yeni bir yüz için gerekli ameliyat bedeli olan 390.000 TL toplayabilmek ve şiddet mağduru her kadının Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık sorunlarının giderilmesini sağlayabilmektedir.

Kampanyaya dair gerekli evrakları Hatay Valiliği’ne teslim ettik. CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal bu süreçte birebir yanımızda oldu. Daha sonra sürecin hızlı işlemesi için yine MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da katkıda bulundu. Kampanya ile ilgili talebimiz “Ya izin verin biz toplayalım ya da sosyal devlet olduğunu göster iyileşmesine yardımcı ol” şeklinde oldu.

Berfin, kendisini hayata dahil edebilecek bir el istiyor. Eğer Sağlık Bakanlığı bu eli uzatmayacaksa, kampanyanın onaylanmasını ve herkesin Berfin’e yardım elini uzatmasını istiyoruz.

Söyleşi: Özlem Mansuroğlu