Yunanistan’da LGBTİ+’ları da kapsayarak sağlık hizmeti veren tıp merkezi yakıldı

Atina’da LGBTİ+’ları da kapsayacak şekilde sağlık hizmeti sunan “Checkpoint” adlı tıp merkezi faşist-homofobik bir grubun saldırısına uğrayarak yakıldı

Yunanistan’da LGBTİ+’ları da kapsayarak sağlık hizmeti veren tıp merkezi yakıldı

Yunanistan’da ekonomik kriz koşullarında güç kazanan faşist hareketlerin LGBTİ+’lara yönelik saldırıları bu defa bir tıp merkezine sıçradı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; başkent Atina’da LGBTİ+’ları da kapsayacak şekilde sağlık hizmeti veren “Checkpoint” binasına kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı.

İtfaiyenin erken müdahalesi sayesinde yangının binanın diğer katlarına sıçraması önlendi ancak buna karşın tıp merkezinde büyük maddi hasar oluştu. Saldırının tıp merkezi gönüllülerinin binadan ayrılmasından sonra gerçekleşmesi, can kaybı ve yaralanmaları önüne geçti.

Checkpoint: Sağlık hakkına eşit erişime adres

“Checkpoint”, AHF Europe ve “Olumlu Ses” kuruluşlarının bir inisiyatifi olarak bugüne dek 100 bin ücretsiz tıbbi test yapmıştı. Ekonomik kriz sarmalında bu testlerin ücretsiz yapılması yüzbinlerce insan için büyük anlam ifade etmişti.

Binanın ön cephesinden sallandırılan gökkuşağı bayrağı ise faşist ve homofobik grupların hedefi olmuştu.

Atina’nın merkezinde geçtiğimiz aylarda da LGBTİ+ mücadelesinin önde gelen isimlerinden biri faşistler ve polisler tarafından linç edilmişti.

Sendika.Org