Yeni kriz kapıda: ABD’li senatörlerden Türkiyeli yetkililere yaptırım tasarısı

ABD’li senatörler, İstanbul Başkonsolosluğu çalışanları ve ABD vatandaşlarının tutuklu bulunmasıyla ilgili olarak Türkiyeli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören bir tasarı sundu

Yeni kriz kapıda: ABD’li senatörlerden Türkiyeli yetkililere yaptırım tasarısı

Türkiye ve ABD arasında, Rus S-400 hava savunma sistemi satın alımı nedeniyle gerilim sürerken, bazı ABD’li senatörler diğer bir kriz başlığı olan tutuklu konsolosluk yetkilileri meselesi üzerinden yaptırım tasarısı hazırladı.

İlk aşamada Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker ve Demokrat Senatör Ben Cardin’in sunduğu tasarıya daha sonra Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio dahil olmak üzere hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den 4 senatör daha destek verdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, tasarı, eski NASA çalışanı Serkan Gölge dahil ABD vatandaşları ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanları Metin Topuz ve Mete Cantürk’ün tutuklanmasından sorumlu olan bütün üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

Söz konusu tasarı, bu üst düzey Türk yetkililere ABD’ye seyahat yasağı getirilmesini ve bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını kapsıyor.

Tasarıda aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’a da Türkiye’yi “temel özgürlüklere saygı göstermeye teşvik etme” çağrısı yer alıyor.

“Tolere etmeyeceğiz”

Tasarıyı sunan senatörlerden Ben Cardin, “Türk hükümetinin Amerikalıları ve Türkiye’de ABD tarafından çalıştırılan Türk vatandaşlarını cezaevinde tutması bu kişilerin insan haklarının ağır şekilde ihlal edilmesidir. Sunduğumuz tasarı Amerika’nın bu davalarda Türkiye’nin yıllardır devam eden dik başlılığını tolere etmeyeceğini net şekilde ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Tasarının destekçileri arasında bulunan Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis de “Türk hükümeti rahip Brunson’un serbest bırakılmasıyla doğru yönde bir adım atmış olsa da Türkiye’nin iyi niyet göstermesi ve NATO müttefiki gibi davranması için daha fazla şey yapılması gerekiyor” dedi.

“Erdoğan, hukukun üstünlüğünün altını oyuyor”

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ise “Erdoğan hükümeti Amerikan vatandaşlarını ve ABD’nin diplomatik misyon çalışanlarını hedef alarak Türkiye’de hukukun üstünlüğünün altını oymaya devam ediyor. Türk hükümeti taahhütlerini yerine getirmeli ve NATO müttefiki gibi muamele görmek istiyorsa o şekilde davranmalıdır” çağrısında bulundu.

Tasarıda imzası bulunan Senatör Roger Wicker da, “Türk yetkililer derhal vatandaşlarımıza ve personelimize yönelik bu tacize son vermeli. Sunduğumuz bu tasarı Türkiye’ye ya bu davaları hızlı bir şekilde sonuca ulaştırıp vatandaşlarımızı ve çalışanlarımızı serbest bırakabileceği ya da bunu yapmadığı takdirde sonuçlarına katlanması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor” dedi.

“Üst düzey Türk yetkililere yaptırım…”

Tasarıya destek veren Senatör Dick Durbin de “Bu keyfi tutuklamalar Türkiye’de otokrat Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde demokrasi ve insan haklarına saygının gittikçe kötüleştiğinin bir diğer örneği” ifadesini kullandı. Durbin, “Erdoğan’ın ABD vatandaşını cezaevinde tutmaya devam etmesi ve Venezüella’da Maduro’ya destek vermesi Trump yönetimi tarafından daha güçlü bir adım atılmasını gerektiriyor” diye konuştu.

Senatör Chris Van Hollen ise “Türkiye’nin Amerikan vatandaşlarının ve ülkedeki diplomatik personelin haklarını hiçe sayması kabul edilemez. Bu tasarı Türkiye’ye statükoyu kabul etmeyeceğimizin mesajını vermiş oluyor. Üst düzey Türk yetkililere hızlı bir şekilde yaptırım uygulanması ve Türkiye’nin haksız bir şekilde hapiste tutulan bu kişilerin serbest bırakılması için ciddi bir baskı uygulanması amacıyla Senato’ya bu tasarıyı derhal gündeme alması çağrısı yapıyorum” dedi.

Sendika.Org