Ümit Akçay: “Ekonomik ve siyasi kriz derinleşiyor, krizi 4,5 yıl seçimsiz atlatmak zorlaşıyor”

İşsizlik verilerini değerlendiren Ümit Akçay, krizin sosyal ve siyasal açıdan giderek sertleştiğini, kriz yönetiminin krizinin ayyuka çıktığını söyledi ve ekledi: “Mevcut iktidar koalisyonunun 4,5 yıl boyunca seçimsiz bir şekilde bu krizi atlatması giderek zorlaşıyor”

Ümit Akçay: “Ekonomik ve siyasi kriz derinleşiyor, krizi 4,5 yıl seçimsiz atlatmak zorlaşıyor”

Ekonomi yazarı Ümit Akçay, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerine ilişkin Kriz Notları sayfasında kısa bir değerlendirme yaptı.

TÜİK: 1 MİLYON 259 BİN YENİ İŞSİZ, YÜZDE 14,7 İŞSİZLİK

İşsizlik, genç işsizlik, tarım dışı işsizlik ve sanayi üretimi-işsizlik verilerini sunan Akçay, 2009 krizindeki eşiklerin aşılmaya başladığına dikkat çekti.

“İşsizlik verisinde henüz zirve noktasının çok gerisindeyiz. Bu krizin sosyal ve siyasi açıdan daha da sertleşeceğini ifade ediyor” diyen Akçay, böyle bir ortamda sert bir ekonomik paketin açıklanmasının iktidar için iktidarını sürdürme koşullarının altını oyma anlamına geleceğini belirtti ve “Yapısal Dönüşüm Adımları” paketinin içi boş olmasını da buna bağladı.

İstanbul seçimlerinde rejim değişikliğinde bir başka eşiğin aşılmak üzere olduğuna, dış politikada denge politikasının sonuna gelindiğine, tüm bunların TL üzerinde yeni şoklar riskini artırdığına dikkat çeken Akçay, “Gelişmeler, ekonomi yönetiminin elindeki politika araçlarının tükenmekte olduğunu ve geçtiğimiz yıldan beri ileri sürdüğüm şekliyle, ‘kriz yönetiminin krizinin’ yaşandığını ifade ediyor” dedi.

Akçay, değerlendirmesini de “Mevcut iktidar koalisyonunun 4,5 yıl boyunca seçimsiz bir şekilde bu krizi atlatması giderek zorlaşıyor” diyerek bitirdi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Sendika.Org