Uğur Gürses, Albayrak’ın ABD çıkarmasını yazdı: “Sunduklarının yutulduğunu sanması çok tuhaf”

Damat Berat Albayrak'ın 44 kişilik heyetle ABD'ye çıkarma yapmasını yazan Uğur Gürses, finans kaynaklarındaki "Felaket", "Gördüğüm en kötü performans", "Şaka mı bu?" yorumlarını aktardı, "Ankara'nın sofraya sunduklarının yutulduğunu sanması çok tuhaf" yorumu yaptı

Uğur Gürses, Albayrak’ın ABD çıkarmasını yazdı: “Sunduklarının yutulduğunu sanması çok tuhaf”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yapısal Dönüşüm Adımları” sunumunun ardından soluğu ABD’de aldı, IMF-Dünya Bankası yetkilileri ve yatırımcılara konuştu.

Gel gör ki Albayrak’ın ABD’deki sunumları da “Yapısal Dönüşüm Adımları” sunumundan farklı olmadı. Damat, reform planı hakkında ikna edici ayrıntılar sunmadı, vaatleri yatırımcıları heyecanlandırmadı. Timothy Ash ve Paul McNamara gibi önde gelen yatırım uzmanları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda Albayrak’ı, sunduğu pakette yeterli detay bulunmaması nedeniyle eleştirdi.

YATIRIMCILAR ALBAYRAK’IN KONUŞMASINI FT’YE DEĞERLENDİRDİ: “GÖRDÜĞÜM EN KÖTÜ PERFORMANSLARINDAN BİRİ”

Heyet değil, kafile: Tam 44 kişi

Ekonomi yazarı Uğur Gürses de Albayrak’ın ABD performansını blog sayfasında kaleme aldığı yazıyla değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 34, Merkez Bankası’ndan da 10 olmak üzere toplam 44 kişilik bir “kafile”nin çıkarma yaptığını, bunun toplantı düzeyindeki en kalabalık heyet anlamına geldiğini aktaran Gürses, “Herhalde 44 kişiyle gidip de yatırımcılara ‘Gördüğüm en kötü maliye bakanı sunumu’ dedirtmek kolay olmasa gerek” yorumu yaptı.

Gürses, JP Morgan toplantısına katılan bir yatırımcının “Başka hiçbir gelişen ülke maliye bakanı yok ki böyle şaşalı bir kalabalık grupla salona girsin” sözlerini de aktardı.

“Felaket”, “Gördüğüm en kötü performans”, “Şaka mı bu?”

BDDK ve SPK eliyle spekülatif hareketler karşısında başlatılan incelemeleri anımsatan ve bu incelemelerin uluslararası piyasalarda olumsuz etki yarattığını belirten Gürses, üç farklı finans basın organındaki değerlendirmeleri şöyle sundu:

Bloomberg, Reuters, Financial Times muhabirleri bu kapalı toplantılara katılan yatırımcı kaynakları ile görüşüp ne anlatıldı ne soruldu ne yanıt verildi diye sorup, kaynakların kişisel görüşlerine de başvurmuşlar; nasıl bulduklarını da sormuşlar.

Hepsinin ortak noktasını herhalde Financial Times’daki şu sözler özetliyor: Bir yatırımcı “Felaket” diyerek devam etmiş, “Bir maliye bakanından gördüğüm en kötü performanslardan biri”.

Reuters ve Financial Times haberleri üzerlerindeki bağlantıda yer alıyor.

Benim de bu toplantıya katılan bir yatırımcının gözünden öğrendiğim benzer bir tablo ortaya çıkarıyor. Katılan bir yatırımcı, Albayrak’ın konuşması sırasında önünde oturan çok büyük bir yatırımcının “Şaka mı bu?” diye sağına soluna sorduğunu aktarıyor.

“Ankara’nın sofraya sunduklarının yutulduğunu sanması çok tuhaf”

Swap faizleri vakasını, risk priminin yükselişini, tahvil faizlerinin artışını, portföy yatırımlarının ülkeyi terk edişini sıralayan Gürses, yazısını da şöyle bitirdi:

İşin artık “orta oyununa” döndüğü çok açık da Ankara’nın hâlâ sofraya sunduklarının yutulduğunu sanması tuhaf.

Örneğin yatırımcıların, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Washington’da yaptığı sunumda, “Sıkı para politikası duruşu ve iç talep koşullarındaki gelişmeler enflasyon göstergelerinde biraz iyileşmeye yol açtı” diye vurguladığı bir ibareye gülüp geçtikleri çok açık.

Çünkü %24’lük bir Merkez Bankası faizinin 3 puan altında mevduat 1-2 puan altında faizlerle kredi vermeye zorlanan özel ve yabancı bankalarının olduğu yerde “sıkı para politikasından” bahsetmek de “serbest piyasadan” bahsetmek de gülünç. Bu uygulamalardan Merkez Bankası’nın haberinin olmadığı söylemek de kamuoyunu sersem yerine koymak olur.

Gürses’in yazısının tamamı için tıklayın.

Sendika.Org