Tekin Yayınevi, IPA Prix Voltaire ödülüne aday gösterildi

IPA’nın Yayın Özgürlüğü Komitesi, 2019 IPA Prix Voltaire ödülünü vereceği yayınevini, 21 Haziran’da Seul Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlenecek ödül sunumu ile açıklanacak

Tekin Yayınevi, IPA Prix Voltaire ödülüne aday gösterildi

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) yayınevlerinin yayımlama özgürlüğünü destekleme ve başkalarının ifade özgürlüğü hakkını kullanmalarını sağlama konusundaki cesaretini ödüllendirdikleri 2019 IPA Prix Voltaire’ın kısa listesini duyurdu.

IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi başkanı Kristenn Einarsson, “Bu yayıncıların çalışmaları dikkat çekici, yazarların sözlerini ve düşüncelerini okuyuculara ulaştırmak için son derece zor koşullarda çalışıyorlar Hepsi olağanüstü cesaret sergilediler ve onları 2019 IPA Prix Voltaire kısa listesinde tanıtmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Tekin Yayınevi ilk beş aday arasında

IPA açıklamasında, 1962’de kurulan Tekin Yayınevi’nin yayınladığı kitaplar nedeniyle çok sayıda para cezasına çarptırıldığına, bazı perakendecilerden kitaplarının kaldırıldığına ve yazarlarından bir kısmının kitap fuarlarına katılımının engellendiğine de yer verdi.

IPA’nın Yayın Özgürlüğü Komitesi, 2019 IPA Prix Voltaire ödülünü vereceği yayınevini, 21 Haziran’da Seul Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlenecek ödül sunumu ile açıklanacak.

IPA Listesi şöyle:

Khaled Lufti (Mısır)

NB Yayıncıları (Güney Afrika)

Azadeh Parsapour (İran / İngiltere)

Tekin Yayınevi (Türkiye)

Moe Yolu / Silgi (Myanmar)

Sendika.Org