TAV: Atatürk Havalimanı’nın kapanması nedeniyle yaklaşık 4500 kişi işten çıkarılacak

TAV'ın borsaya gönderdiği açıklamada Atatürk Havalimanı operasyonlarının durmasıyla birlikte 4500 kişinin işten çıkarılacağı belirtildi

TAV: Atatürk Havalimanı’nın kapanması nedeniyle yaklaşık 4500 kişi işten çıkarılacak

İstanbul’da yolcu uçuşlarına son verilen Atatürk Havalimanı’nın işletmecisi TAV, borsaya bu adımın şirketi nasıl etkileyeceği konusunda bilgi verdi.

Havalimanındaki operasyonlarının sonlandığını belirten TAV, bu nedenle iş akitleri feshedilen ve feshedilecek kişilerin sayısının yaklaşık 4500 olduğunu, bu kişilere yaklaşık 204 milyon TL tazminat ödeneceğini açıkladı.

Şirketin zararı devletin kasasından çıkacak

Bildirime göre TAV İstanbul, şirketin konsolide satışlarının yüzde 43’ünü oluşturuyordu. TAV, bildirimde “Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin DHMİ, şirketimiz ve danışmanlar tarafından yapılan çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı ancak bu durumun şirket sürekliliğine bir etkisi olmayacağını belirtti.

TAV ayrıca Atatürk Havalimanı’nda 3 Ocak 2021’e kadar kira sözleşmelerinin bulunduğunu hatırlattı ve İstanbul Havalimanı’nın açılması nedeniyle uğradıkları kâr kayıplarının Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) tarafından tazmin edileceğini hatırlattı:

“Şirketimiz uğrayacağımız kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklemektedir.”

TAV işten çıkarma iddialarını reddetmişti

2018 yılının son günlerinde TAV Havalimanları şirketinde Atatürk Havalimanı’nda çalışan 5 bine yakın çalışanın işten çıkarılması için hazırlıklar yapıldığı iddia edilmişti. Fakat TAV yönetimi bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti. Ayrıca şirket, talep eden çalışanların yeni havalimanına transferi için işletmeci İGA şirketiyle işbirliği yapıldığını ve şirket içinde bulunan açık ve açılacak pozisyonların çalışanlara sunulduğunu açıklamıştı.

Sendika.Org