RTÜK Üst Kurulu’ndan “muhalefete küfretmekte sakınca yok” kararı

RTÜK, Ersoy Dede'nin 24 TV'deki programında Tacettin Kutay'ın CHP Milletvekili Ali Şeker'e küfretmesini görmezden geldi. Şeker, "AKP'li üyeler toplumsal gerilimi tırmandırmaya mı çalışıyor" diye soraraken RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise bu kararla RTÜK'ün itibarını ve güvenilirliğini zedelediğini kaydetti

RTÜK Üst Kurulu’ndan “muhalefete küfretmekte sakınca yok” kararı

9 Kasım 2018 tarihinde, Ersoy Dede’nin 24 TV’deki “Esas Mesele” programına katılan Tacettin Kutay, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker hakkında “Şov yapıyor p…venk” demişti.

Evrensel’de yer alan habere göre, Şeker’e yönelik küfürü değerlendiren RTÜK “hakaret yok” kararı verdi. RTÜK uzmanının hazırladığı “İzleme ve Değerlendirme Raporu”nda, söz konusu küfür “kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ifadeler” olarak değerlendirildi. Rapora ve muhalif üyelerin itirazlarına rağmen, RTÜK bu ifadelerin “hakaret olmadığı” yönünde karar verdi.

RTÜK Üst Kurulu’nun kararını değerlendiren Şeker, RTÜK’ün ikiyüzlü bir tutum içerisinde olduğunu belirterek “AKP için, hukukun üstünlüğü ve kuralların adil bir şekilde uygulanması yanızca kendi lehlerine olan durumlar için geçerli bir hal aldı” ded. RTÜK’ün bu kararı ile birlikte milletvekiline küfre varan ifadeler kullanan kişilere adeta gün doğduğunu kaydeden Şeker, “AKP’li üyeler muhalefete her türlü küfrü ve hakareti serbest hale getirerek toplumsal gerilimi tırmandırmayı mı amaçlamakta” dedi.

Daha önce benzer ifadelerin kullanıldığı bir yayın sebebiyle ise TRT’ye RTÜK tarafından ceza verildiği aktarıldı.

RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise çok sayıda kanala benzer ifadeler nedeniyle yaptırım uygulandığını anımsatarak 24 TV’ye herhangi bir yaptırım uygulanmamasının RTÜK Üst Kurulu’nun itibarını ve güvenilirliğini zedelediğinin altını çizdi. Demirdöğen, “Bir dönem yayıncılara Türkçenin düzgün ve güzel kullanımı nedeniyle ödül dağıtan RTÜK’ün bu kararla düştüğü durum düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org