Polis açlık grevi komisyonunun açıklamasına biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı

Açlık grevlerine dair açıklama yapmak isteyen aralarında avukat ve insan hakları savunucularının da olduğu gruba polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı

Polis açlık grevi komisyonunun açıklamasına biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerini izlemek için kurulan ve içerisinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) bulunduğu komisyon, Kızılay’da açıklama yapmak istedi.

Grup açıklama yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’na açlık grevleriyle ilgili hazırladığı raporu sunacaktı. Ancak komisyon üyelerinin basın açıklamasına yapmasına engel olan polis, açıklama yapmakta ısrar eden ve slogan atan gruba polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

HDK sözcüsünün kafasına darbe, avukatlara gözaltı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan, polis saldırısı sırasında kafasına aldığı darbe sonucu hastaneye kaldırıldı. Kılıçarslan’ın daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Polis, avukat Kenan Maçoğlu, Veysi Eksi, Ahmet Baran ve Bülent Aşa’yı da şiddet uygulayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan avukatlar hastanedeki kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.

Polis saldırısının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne giderek açıklama yapan grup, “Amacımız açlık grevindeki mahkumların durumlarına dikkat çekmek ve tecridin kırılmasını sağlamak” dedi.

Sendika.Org