Mülkiyeliler Birliği: “YSK’yi sorumluluk bilinciyle davranmaya çağırıyoruz”

Mülkiyeliler Birliği 31 Mart Yerel Seçimleri'ne dair açıklama yaparak "YSK'yi sorumluluk bilinciyle davranmaya çağırıyoruz" dedi

Mülkiyeliler Birliği: “YSK’yi sorumluluk bilinciyle davranmaya çağırıyoruz”

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında yaşanan mazbata tartışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı.

31 Mart Yerel Seçimleri’nin, yeni rejimin ilk yerel seçimi olmasının yanı sıra, öncesinde ve sonrasında yaşananlar ile de Türkiye siyasi tarihine damgasını vurduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Seçim öncesinde iktidara muhalif kesimler üzerine seferber edilen tehditkar dilin yerini bugün, İstanbul’daki sonuçların ‘olağanüstü’ itirazlar nedeniyle bir türlü açıklan(a)maması, KHK’li adaylara mazbata verilmemesi ve seçimleri kaybeden adayların görevlendirilmesi, dolayısıyla da halkın iradesinin yok sayılması almıştır” dendi.

Açıklamada, “Mülkiyeliler Birliği olarak, başta Yüksek Seçim Kurulu üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerini demokrasinin temeli olan seçimlerin güvenliğine ilişkin sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyor, güçlünün hukukunu değil hukukun üstünlüğünü sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

31 Mart yerel seçimleri, yeni rejimin ilk yerel seçimi olmasının yanı sıra, öncesinde ve sonrasında yaşananlar ile de Türkiye siyasi tarihine damgasını vurdu.

Seçim öncesinde iktidara muhalif kesimler üzerine seferber edilen tehditkar dilin yerini bugün, İstanbul’daki sonuçların ‘olağanüstü’ itirazlar nedeniyle bir türlü açıklan(a)maması, KHK’li adaylara mazbata verilmemesi ve seçimleri kaybeden adayların görevlendirilmesi, dolayısıyla da halkın iradesinin yok sayılması almıştır.

Şüphesiz ki hukukun üstünlüğü ilkesinin ve demokrasiye can veren değerlerin ortadan kalktığı her yerde güçlünün hukuku tüm ihtişamıyla boy göstermiştir. Ancak unutulmamalıdır ki insanlık tarihi de bu ihtişamın yıkıntılarıyla, zamana ve korkuya hükmedebileceğini sananların yanılgılarıyla doludur.

Mülkiyeliler Birliği olarak, başta Yüksek Seçim Kurulu üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerini demokrasinin temeli olan seçimlerin güvenliğine ilişkin sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyor, güçlünün hukukunu değil hukukun üstünlüğünü sahiplenmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org