Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: “Filistin ve Kürt halkları olarak haklıyız”

Açlık grevini 159 gündür sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret eden FHKÖ Politbüro üyesi Leyla Halid, “Halkımızın özgürlüğüne ve zaferine giden yolda yürümemiz gerekiyor” diye konuştu

Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: “Filistin ve Kürt halkları olarak haklıyız”

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKÖ) Politbüro üyesi Leyla Halid, 159 gündür açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i evinde ziyaret etti. Halid’e, Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Ayşe Gökkan ve Gülcihan Şimşek ile HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz eşlik etti. Halid ve beraberindekileri, Güven’in kızı Sabiha Temizkan karşıladı.

Halid: Taleplerin yanıtlanması önemli

Halid’in gelişinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Güven, “Gelişinize çok sevindim, çok mutlu oldum. Sizi gördüğümde direnişi hatırladım, mücadeleyi hatırladım” dedi. Halid ise Güven’e “Bu mücadelede senin bizimle olmanı, bizimle devam etmeni istiyoruz. Sen güçlüsün, sen bizimle olduğunda biz daha güçlü olacağız” dedi.

Leyla Halid, kendisine “Senin ismin her zaman Kürdistan mücadelesinin içinde vardı” diyen Güven’e 13 yıldır cezaevinde olan FHKÖ Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in selamlarını getirdi. Yoldaşlarının da 9 Nisan’dan bu yana açlık grevinde olduğunu hatırlatan Halid, “Taleplerin yanıtlanması çok çok önemli. O yüzden de sizlerin güçlü olmasını istiyoruz” dedi.

Güven: Bize eylemi bırakın çağrısı yapmayın zalimlere zulmü bitirme çağrısı yapın

Sağlık durumundan ötürü fazla konuşamadığını belirten Güven, “Filistin ve Kürt halkları olarak haklıyız. Bir an evvel başarmamızı diliyorum. Sadece haklarımızı istiyoruz. 21’inci yüzyılda Kürt ve Filistin halkı hakları için açlık grevindeler. Bütün dünyada sesimizi duymayanlar utanmalılar. 20 yıldır Sayın Öcalan tek başına ağır bir tecrit altındadır. Acaba insan hakları diye bir hak yok mu niye kimse sesini çıkarmıyor? İşte çağrımız onlaradır” dedi.

Halid’in ziyaretinden güç aldığını belirten Güven, “Sana bakınca başaracağımızı görüyorum. Dünya savaşını biz çıkarmadık ama dünya savaşını biz kadınlar durdurabiliriz. Kürt ve Filistin halkları Leyla Xalid, Leyla Qasim ve pek çok Leyla’yı tanıdı. Bugün de direneceğiz, işte sen de geldin el ele tutuştuk ve başaracağız. Hiç kimse biz Kürtlere ve Filistinlilere “açlık grevini bırakın” demesinler. Zulüm yapanlara “zulmünüzü bırakın” desinler. Kürtler de Filistinliler de dünya halkları gibi yaşamlarına devam etsin, özgür olsun. Bu yolda ölsem benim için onurdur. Bu halk için bir şeyler yapabilirsem mutlu olurum” dedi.

Halid’den Erdoğan’a çağrı: İnsanların haklarını savundukları için ölmelerine izin vermeyin

Görüşmeden sonra Leyla Güven’in evinin önünde açıklama yapan Leyla Halid, Güven’in güçlü bir kadın ve devrimci olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Sayın Öcalan kendisi üzerindeki tecridin sona ermesi için hiç kimsenin hayatını kaybetmesini istemeyecektir. Bundan eminim. Ona da aynı şeyi söyledim. Bu bizim kültürümüzde var olan bir şey değil, biz ölmek için değil yaşamak için mücadele edenleriz. Ya zafer kazanırız ya da direniriz. Bizim yolumuz bu olmalı.  

Şu anda Leyla Güven bir direniş ve mücadele ikonu haline geldi. Her şeye rağmen direnişe devam edeceğini söyledi. Leyla Güven’in mesajı tüm dünyaya yayıldı. Kendisine de gelecek sefer buraya geldiğinde kendisini sağlıklı bir şekilde ayakta görmek istediğimi söyledim, yan yana omuz omuza durmak istediğimi söyledim. 

Halid, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “İnsanların hayatına önem verdiğini gösterme zamanıdır” dedi ve Leyla Güven’in taleplerini tekrarlayarak herkesi bu direnişe sahip çıkmaya çağırdı.

Sendika.Org