İstanbul Barosu: Sığınma evlerindeki 30 bin kadın 31 Mart’ta oy kullanamadı

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sığınma evlerinde kalan 30 binden fazla kadının güvenlik endişesiyle oy kullanamadığını açıkladı

İstanbul Barosu: Sığınma evlerindeki 30 bin kadın 31 Mart’ta oy kullanamadı

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada, kadınların yeni adreslerinin YSK’nın seçmen kütüğü sorgulama sisteminden istenen bilgiler girilip öğrenilebileceği kaygısıyla ve güvenlik endişesiyle sandık başına gitmediklerini ifade etti.

Eroğlu, “Sığınma evlerinde halen 30 bin küsur kadın kalıyor. Çocuklar da eklendiği zaman 53-54 bini buluyor bu sayı. Bütün Türkiye çapında da 144 tane kadın sığınma evi var. Seçme ve seçilme hakkı bir anayasal hak. Dolayısıyla sadece güvenlik nedeniyle kadınların bunu kullanamaması gerçekten çok üzücü” dedi.

Eroğlu, sığınma evlerinde yaşayan kadınların oy kullanamamasıyla ilgili sorunun sandığın taşınmasıyla yöntemiyle çözülebileceğini belirtti ve şunları söyledi:

Burada yapılması gereken daha öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konuda gerekli tedbirleri alarak, Nüfus Müdürlükleriyle görüşmeler yaparak, bu kadınlar için özel bir yer sağlayıp ya da sığınma evine taşınabilir bir sandık götürmesidir.

“SIĞINMA EVLERİNDE KALAN KADINLAR OY KULLANABİLSİN”

Sendika.Org