İmamoğlu’ndan Maltepe’de yaşananlara tepki: “YSK son noktayı koymak zorundadır”

Maltepe'de oyların yeniden sayımı sırasında yaşananlara tepki gösteren Ekrem İmamoğlu, YSK’ye çağrı yaptı, “Bu konuda son noktayı koymak zorundadır” dedi

İmamoğlu’ndan Maltepe’de yaşananlara tepki: “YSK son noktayı koymak zorundadır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin İstanbul’da en çok oy oranına ulaştığı Esenler’deydi. Kazım Karabekir Mahallesi Semt Pazarı’nı ziyaret eden İmamoğlu, yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Pazarda yurttaşlar ve esnaf ile sohbet eden İmamoğlu, ziyaretlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MALTEPE’DE YENİDEN SAYIMDA İSTEDİKLERİ SONUCU ALAMADILAR, BİR DAHA SAYDIRIYORLAR

“Amacınız ne, ben anlamış değilim”

İmamoğlu, AKP’nin İstanbul seçimine ilişkin günlerdir sürdürdüğü itirazları değerlendirerek şunları söyledi:

Seçim bittikten sonra tüm gerekçeleriyle sürece itiraz eden Ak Parti. “Bu sürece itirazlarında geçersiz oylar sayılsın” dendi sayıldı. “Bazı ilçelerin tamamı sayılsın” dendi sayıldı. Bazı sandıklar belirlendi, 57 adet sayıldı. “Maltepe’nin tamamı sayılsın” dendi kabul edildi, sayılıyor. “Hızlı sayılsın bir ay mı sürecek” dendi, kurullar artırıldı. Sayılsın diyen siz sayılmasın diyen siz. Ben anlamış değilim. Maltepe’de yapılan iş akıllara durgunluk veren bir iş. Talep eden “sayılsın” diyen oradaki kurulları oluşturan iki hakim, iki seçim kurulu hakimliği var. Sonrasında sayımı engellemeye çalışan siz. Sonrasında, “Niye fazla kurul kuruldu, 2 kurulla sayılsın” diyen de siz. Yahu sayılsın mı istiyorsunuz sayılmasın mı istiyorsunuz? Amacınız ne, ben anlamış değilim.

“Zaman kazanınca ne elde edeceksiniz?”

“Bir seçimin sonuçlanması bu ülkenin lehine” diyen İmamoğlu, sözlerinin devamında AKP’nin tek derdinin seçimin sonuçlanmaması olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Bir seçimin sonuçlanması bu ülkenin demokrasi ruhunun lehine. Dünyaya karşı olan itibarının lehine siz neyi düşünüyorsunuz? Tek derdiniz İstanbul’daki seçim sonuçlanmasın, tek derdiniz. Sonuçlanmayınca ne elde edeceksiniz? Zaman kazanınca ne elde edeceksiniz? Samimi olun.

“YSK bu konuda son noktayı koymak zorundadır”

Seçim sürecinden endişe eden, seçimin adil olması konusunda tereddütleri olan tarafın kendileri olduğunu ekleyen İmamoğlu, YSK’ye çağrıda bulundu:

Seçimlerin adil olması konusunda tereddütleri olan bizdik. Siz hiçbir şekilde endişe etmeyin diyerek tüm yetkililer sahaya çıktınız. Dediniz ki milyon üzerinde yetkili var, devlet tüm önlemleri aldı. Seçmen listesine yüzde yüz güvenin, YSK açıklama yaptı. Kusura bakmasın. YSK bu konuda son noktayı koymak zorundadır. Artık bizim güvenimizi sarsmaya başlamıştır bu süreç, üzülüyoruz. YSK vazifelidir, milli bir vazifesi milli bir sorumluluğu vardır. Ülkenin demokratik sürecine ya katkı sunacaklar ya da çok kötü bir iz bırakacaklar. Dönüm noktasıdır yapmasınlar. Her şeyi denediler olmadı. Büyükçekmece’yi denediler. Bir baktılar kendileri bazı yanlış işlemler yaptılar. Döndüler acaba Maltepe’de ne çıkarırız? Benim aklım ermiyor.

Derbi maç yanıtı

Bir gazetecinin “Maçlara gitmenizi kim istemedi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Son yılların en barışçıl, en huzurlu maçını izledim. Hem de dünyanın en önemli derbilerinden biri. İnsanlar sevgi gösterisinde bulundular. Ben bu durumdan tevazu çıkarırım, mahcubiyet çıkarırım. Beni kulübün yetkilisi aradı. Ben kim olduğunu açıklamam. Kamuya bunu açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir. O açıklasın, ben gerekli açıklamamı yaparım.

Sendika.Org