CHP, AKP’yi uyardı: “Kazandığımız seçimi kimseye çaldırtmayız”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Maltepe’de yeniden sayım kararını “Sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak” olarak değerlendirdi, “Kazandığımız seçimi kimseye çaldırtmayız” diyerek AKP’yi uyardı

CHP, AKP’yi uyardı: “Kazandığımız seçimi kimseye çaldırtmayız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul’daki seçim itirazı süreci ve Maltepe’deki yeniden sayıma ilişkin, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Maltepe’deki sandık kurullarında görevli memur üyelerin, AKP ve MHP’li üyelerle birlikte hareket ettiğini belirten Öztrak, “İktidarın derdi İstanbul seçimlerini bahane gösterip ekonomik krizi unutturmak. Sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak. İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’dur, nokta” diye konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, kazandıkları seçimi çaldırtmayacaklarını belirterek “İktidarı uyarıyoruz, diyoruz ki hata yapmayın, milletin canını daha fazla yakmayın diyoruz” dedi.

MALTEPE’DE YENİDEN SAYIMDA İSTEDİKLERİ SONUCU ALAMADILAR, BİR DAHA SAYDIRIYORLAR

“İktidarın aklında sadece İstanbul var”

Öztrak’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Türkiye yangın yeri ama iktidarın aklında sadece İstanbul var. Seçimlerin üzerinden 15 gün geçti. Bu bize sandıkların yeniden sayımı bitirilmesin diye çok özel bir çaba gösterildiğini ortaya koyuyor. YSK’nın geçmiş kararlarını görmezden gelerek bunlara yol vermesi bugün geldiğimiz noktada ciddi sıkıntı kaynağıdır. İstanbul’da tüm ilçelerde oyların yeniden sayılmasını istediler.

“Dertleri oyları saydırmak değil, süreci uzatmak”

Sandıktan İmamoğlu çıkınca sayıma başladılar, yetmedi itiraz ettiler. YSK’nın bazı yerlerde sayımın başlamasını gerekçe göstererek bunlara yol göstermesi sıkıntı kaynağıdır. Binali Yıldırım bir türlü sandıktan çıkmayınca İstanbul’daki bütün oyların sayılmasını istediler. İktidar İstanbul seçimlerini iptal ettirebilir miyim arayışının içine girdi. Oyların hızla sayılmasını önlemek için AKP ve MHP temsilcileri akıl almaz yollara başvuruyor. 1 Nisan sabahı oyların sayılmasını isteyenler ne oldu da oyların sayılmasını engelliyor. YSK sayım terminallerini 12’ye çıkarmıştı. AKP’nin ve MHP’nin derdi oyları saydırmak değil, temsilcileri oyların sayımını aksatmak için dün akşam işbaşındaydılar. Yeniden sayım istediler.

“Memurlar iktidarla birlikte hareket ediyorlar”

Derdin bağcıyı dövmek olduğu açık saçık ortadadır. Bunların dertleri sayım değil. Memur üyeler AKP’li ve MHP’li üyelerle birleşmişler 5’e karşı 2 oyla bu kararı almışlar. Memurlar iktidar partileriyle birlikte hareket ediyorlar.

“400 sandığı bir daha saydıracağım demek işi yokuşa sürmektir”

Maltepe’de 400 sandığı bir daha saydıracağım demek işi yokuşa sürmektir. Bu, Saray ittifakının derdinin oyları saydırmak olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır. İtirazımızı yaptık kurul görüşecek. İktidarın derdi bugüne kadar rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u elinden bırakmamak İstanbul seçimlerini bahane gösterip ekonomik krizi unutturmak.

“Kazandığımız seçimi kimseye çaldırtmayız”

İlçe seçim kurulları ilave terminallerde sayılan oyların iptaline karar verdi. Bu açıkça YSK kararını tanımamaktır. İlçe seçim kurulu kararının alınmasında üyelerin davranışı önemlidir. Saray’ın derdi gerçeğin ortaya çıkması değildir. YSK’ya itirazımızı yaptık. İktidarın derdi İstanbul seçimlerini bahane gösterip ekonomik krizi unutturmak. Sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak. Oy namustur dokundurtmayız. Kazandığımız seçimi de kimseye çaldırtmayız. İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’dur, nokta. Türkiye’nin daha fazla yorulmasını istemiyoruz. İktidarı uyarıyoruz, diyoruz ki hata yapmayın, milletin canını daha fazla yakmayın diyoruz. 8 milyon 300 bine çıktı işsiz sayısı gelin memleketin gerçek meselesine.

“Fark 13 binden fazla”

İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin vicdanları neden rahatlatacağını anlayabilmiş değiliz. Seçimlerin yenilenmesinin İstanbul halkının sen bizim belediye başkanımızsın dediği İmamoğlu’nun elinden hukuksuz kanunsuz şekilde mazbatasının alınmaya kalkılmasının tüm milletimizin vicdanında çok derin yaralar açacağını ifade etmek isterim. 30 binden falan düşen yok 24 binden 20 bine düşen var. 20 binden 13 bine inen bir şey var. Fark 13 bin, hatta 13 binden de fazla.

Mansur Yavaş’a teşekkür

Dün Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir kapıp kaçma hikâyesi yaşanmış durumda. Sayın Mansur Yavaş partimizin genel felsefesine ve kendi yaşam anlayışına uygun olarak tüyü bitmedik yetimin hakkını Ankara’da artık yedirmem demiş. Bu konuşması nedeniyle de kendisine teşekkür ediyorum.

Sendika.Org