Cezayir’de cumhurbaşkanlığı seçimleri 4 Temmuz’da: Kitlesel eylemler sürüyor

Cezayir’de rejim değişikliği talebiyle devam eden eylemlerin hedefinde geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih vardı. Öte yandan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 Temmuz’da yapılacağı açıklandı

Cezayir’de cumhurbaşkanlığı seçimleri 4 Temmuz’da: Kitlesel eylemler sürüyor

Cezayir’in geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 Temmuz’da gerçekleştirileceğini açıkladı. Abdulaziz Buteflika’ya karşı başlayan eylemler ise geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih’in istifası ve köklü rejim değişikliği talebine dönüştü.

Cezayir halkı, Abdulaziz Buteflika’nın istifasından sonra göreve gelen Bin Salih’e karşı başkentte protesto eylemi düzenledi.

Evrensel’in haberine göre, başkent Cezayir’deki sembolik Merkez Posta Binası önünde toplanan Cezayirliler, başta Abdulkadir bin Salih olmak üzere “Buteflika rejiminin temsilcisi” olarak tanımladıkları geçiş dönemi liderlerini protesto etti.

Ellerinde Cezayir bayrakları ve geçiş dönemi liderlerini eleştiren pankartlar taşıyan Cezayirliler, siyasetçiler aleyhine sloganlar attı. Kolluk kuvvetleri ise halkı meydandan çıkarmak için göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Cezayir sokağı geçiş dönemi liderlerine karşı

Cezayir’de 20 yıldır yönetimde bulunan ve çeşitli sağlık sorunları yaşayan 82 yaşındaki Buteflika, beşinci dönem adaylığına karşı şubat ayı ortasında başlayan protestolar ve ordunun uyarıları sonucu 2 Nisan’da istifa etmişti.

Anayasaya göre dün geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen parlamentonun üst kanadı Millet Konseyi Başkanı Abdulkadir bin Salih’in 90 gün içinde ülkeyi cumhurbaşkanlığı seçimlerine götürmesi gerekiyor.

Anayasal sürecin işaret ettiği bu yol haritasına karşın, Cezayir sokağı, siyaseti ve sivil toplumu, “Buteflika rejiminin temel taşları” gördükleri geçici Cumhurbaşkanı Bin Salih, Buteflika’nın istifasından sadece iki gün önce onayladığı Nureddin Bedevi hükümeti ve Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz’ın görevde kalmasını istemiyor.

Sendika.Org