Çavuşoğlu: “Patriot olmazsa ikinci S-400’ü, F-35 olmazsa da başka bir uçak alabiliriz”

S-400 ve F-35 krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD Patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz” dedi. Bu sözlere Kremlin Sözcüsü Peskov’dan “Rusya buna açık” yanıtı geldi

Çavuşoğlu: “Patriot olmazsa ikinci S-400’ü, F-35 olmazsa da başka bir uçak alabiliriz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

S-400 ve F-35 krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Patriot füze savunma sistemi olmazsa ikinci S-400’ü; F-35 olmazsa da başka bir savaş uçağı alabileceklerini söyledi. Çavuşoğlu’nun bu sözlerine Kremlin Sözcüsü Peskov’dan “Rusya buna açık” yanıtı geldi.

ABD ‘bilmiyorduk’ dedi

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(ABD) Ziyaretimiz faydalı geçti. S-400’ü neden almak zorunda olduğumuzu açıkladıktan sonra böyle olduğunu bilmiyorduk dediler. ABD’nin satmadığını ve Türkiye’nin bir yerden karşılamak zorunda olduğunu söyledik. Bunları anlatmamız lazım. İkincisi NATO üyesi bazı ülkelerde S-300’ler var. NATO üyeliğiyle çelişmez. Söz söyleyecek kişi NATO Genel Sekreteri’dir. Herhangi bir NATO üyesinin istediği savunma sistemini alabileceğini söyledi. Bunu bu noktaya getirmek çok yanlış. Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamak yanlış.

“Endişeleri varsa teklifimizi kabul ederler”

Bu süreçte S-400, F-35’lere yönelik bir tehdit oluşturduğunu söylüyorlar. Rusya’ya bu hava savunma sisteminin tamamen Türkiye’nin kontrolünde olmasını istedik. Rusya’nın elinde olan değil, yeni yapılan bir sistemi istedik. Bir çalışma grubu oluşturalım ve F-35 başta olmak üzere NATO sistemlerine tehdit oluşturup oluşturmayacağını incelesin dedik. ABD’nin endişesi doğruyla bu teklifimizi kabul eder. İsrail’in elindeki F-35’ler Suriye’de uçuyor. Suriye’de S-400 sistemleri var. Türkiye’nin kontrolünde olacak bir sistem nasıl oluyor da tehdit oluşturuyor. Teknik heyet önerimize henüz bir yanıt gelmedi.

“Pompeo ‘Patriot garantisi’ yok dedi”

S-400’lere acil ihtiyacımız var, neden kullanmayalım. Bu kadar parayı kozmetik bir ürün için vermiyoruz ki. Patriot vereceklerinin garantisi yok. Pompeo’nun kendisine de sordum, Patriot satma garantisi veriyor musunuz diye ‘hayır’ dedi. Pence’in Türkiye teklifimizi reddetti açıklaması da doğru değil. ABD Patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz. Ama bizim acil ihtiyacımız var. Bulunduğumuz yer gül bahçesi değil.

“ABD’nin ikinci teklifi daha rasyonel”

İlk alacaklarımız acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için teknoloji transferi ise bir günde olacak bir şey değil. Biz müttefiklerimizden almayı tercih ederiz. İkinci teklifi arkadaşlarımız değerlendiriyor. Bir önceki teklife göre daha rasyonel bir teklif.

“F-35 olmazsa başka yerden alırım”

F-35 ya da Rusya yapımı uçakları var. F-35 olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı başka bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendi uçağımı üretene kadar. F-35 ortaklığından Türkiye’yi çıkarıyoruz demek yanlış. En kötü senaryoyu ortaya koyalım. Türkiye hiç olmadı başka yerden almak durumundayız. Varsayımlarla konuşmayalım. Çelişkili açıklamalar geliyor ama dördüncü F-35 de Türkiye’ye teslim edildi.

Pompeo’nun sözleri

(ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo görüşmede (Suriye’ye) ‘harekâtın yıkıcı sonuçları olur’ demedi. Bir güvenli bölge oluşacak ve içinde biz olmayacağız! Bunun gerçek anlamda güvenli bölge olabilmesi için bizim olmamız lazım. Biz kimseyi dışlamıyoruz. Burada oluşacak yapının başında Türkiye’nin olması doğaldır. Suriye’nin sınır bütünlüğü konusu için de önemlidir.

“Rusya ile tam mutabakat içindeyiz”

Ziyarette İdlip muhtırasına mutabık kaldığımızı teyit ettik. Gerginlik ve çatışmaların süreci riske atacağının farkındayız. Rusya da farkında. Radikal savaşçılara karşı birlikte bir şey yapılması konusunda da mutabıkız. Rusya ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. Kendilerinden rejimin ihlallerini durdurmalarını da Sayın Cumhurbaşkanımız istedi.

YPG/PKK bugüne kadar bütün ülkelerden faydalanmak istedi. Ruslar da terör örgütleriyle Kürtleri ayırt etmeye çalışıyor. Doğru bir yaklaşım. Oradaki azınlıkların hepsine zulmeden terör örgütünden bahsediyoruz. PKK konusunda Rusya’nın hassasiyet gösterdiğini biliyoruz. Sahadaki durum hakkında tam bilgi yok. Bölgedeki istikrarı sağlamak Rusya’nın da işine geliyor. Suriye’de üsleri var. Hem Rusya hem Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda çok hassas. YPG PKK Suriye’yi bölmek istiyor.

Kremlin’den “Rusya buna açık” yanıtı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözlerine ilişkin bir soru üzerine Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov “Rusya buna açık” dedi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Peskov şu ifadeleri kullandı:

Askeri-teknik işbirliği Rusya’nın pek çok yabancı ülkeyle işbirliğinin çok önemli bir boyutu. Bu tip işbirliği, ilişkilerin gelişmesinde özel bir noktada olunduğunu gösteriyor. Bu Türkiye konusunda da geçerli. Rusya buna (Türkiye’ye ikinci bir S-400 sistemi sevk etmeye) açık. Rusya bunun için gerekli olan teknolojik olanak ve becerilere sahip. Rusya elbette ki askeri-teknik işbirliğinin geliştirmesine yardımcı olacak olanakların arayışında. Bu tamamıyla normal bir süreç.

Sendika.Org