Binali Yıldırım: Seçimi kazanmış da, üç beş gün daha zaman kazanmak için pozisyon alıyoruz

31 Mart’tan sonra üçüncü kez kameraların karşısına geçen Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’na “İBB Başkanı yazarak orada burada hava atmanın ne anlamı var” dedi ve ekledi: "Sanki seçimi kazanmış da, üç beş gün daha zaman kazanmak için pozisyon alıyoruz”

Binali Yıldırım: Seçimi kazanmış da, üç beş gün daha zaman kazanmak için pozisyon alıyoruz

31 Mart’tan sonra ilk konuşmasında “Seçimi kazandık”, ikincisinde “İptal oylar sonucu değiştirebilir” diyen Binali Yıldırım, bir gün aradan sonra kameraların karşısına çıktı.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’na seslenerek, “Mazbata kime verilirse başkan odur. Şimdi soruyorum Sayın İmamoğlu elinde mazbatan var mı? Yok. O halde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazarak orada burada hava atmanın ne anlamı var” dedi.

“Karar, YSK tarafından açıklanacak”

Seçimin patronu Yüksek Seçim Kurulu’dur” diyen Yıldırım, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Artık seçimin sahibi, ne Sayın Ekrem İmamoğlu’dur, ne de Binali Yıldırım’dır. Seçimin sahibi ve karar vericisi Yüksek Seçim Kurulu’dur. Bir kere Sayın İmamoğlu’nun bu gerçeği görmesi, kabul etmesi gerekir. Ben ilk gün çok açık bir şekilde söyledim. Mazbata kime verilirse başkan odur. Ben şimdi soruyorum, Sayın İmamoğlu elinde mazbatan var mı? Yok. O halde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazarak, sağa sola gitmen, orada burada hava atmanın ne anlamı var. İstanbul halkı kararını vermiştir ve bu karar Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacaktır. Bu karar açıklanmadan, itiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuzca davranmak, toplumu germek ülkeye zarar verir, millete zarar verir. Her şeyden önce adayın kendisine de zarar verir.”

“Sanki seçimi kazanmış da…”

Gördüğüm kadarıyla bir sabırsızlık hali vardır. ‘Bir an önce mazbatamı verin ‘, ‘Hukuki süreçler ne canım ‘, ‘İşte seçildik, kazandık… ‘” diyen Yıldırım, konuşmasının devamında “Sanki benim iki katım oy almış, seçimi kazanmış da biz oyalamak, 3 gün 5 gün daha zaman kazanmak için burada bir pozisyon alıyoruz” demesi dikkat çekti.

Konuşmasında, sürecin tamamlanıp mazbatanın verilmesi durumunda İmamoğlu’nu ilk önce tebrik edecek olanın kendisi olduğunu belirten Yıldırım, “Bunu da bilmesini isterim ama tersi gerçekleşirse aynı davranışı, aynı tutumu da kendisinden beklemek hakkımdır” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org