Binali Yıldırım, kazanamadığı seçime “murdar” dedi; Kaftancıoğlu yanıtladı: “Saygı duymayı öğreneceksiniz”

Seçim gecesinin ardından iki haftada dördüncü kez kameraların karşısına geçen, AKP'nin mağlup İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir" dedi. Yıldırım'ın açıklamasının ardından sosyal medya hesabından kısa bir yanıt yazan Kaftancıoğlu, "Milletin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz" dedi

Binali Yıldırım, kazanamadığı seçime “murdar” dedi; Kaftancıoğlu yanıtladı: “Saygı duymayı öğreneceksiniz”

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, mağlup çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin ardından dördüncü kez kameraların karşısına geçti. Yıldırım en son 3 Nisan’da, AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde açıklamalarda bulunmuştu.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Yıldırım’a, AKP İstanbul milletvekili Abdullah Güler ile AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti.

“Yargısal süreç devam ediyor” diyen Yıldırım, oyların çalındığını öne sürerek “Bu seçim murdar olmuş bir seçimdir” dedi ve seçimin iptalini istedi.

Seçim gecesi oy sayım işlemi tamamlanmadan “kazandım” diye açıklama yapan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle bütün İstanbul’a “kazandık” afişleri astırıp ortalardan kaybolan Yıldırım, şöyle konuştu:

Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. İstanbul gibi memleket büyüklüğünde bir şehri yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış bir seçim sonucuyla başkan olması doğrusu pek hoş bir şey olmaz. Seçimde yapılan usulsüzlükler, yanlışlıklar, şaibeler, oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil. Daha birçok yanlışlar var.

“Hepimize düşen sükunetle beklemektir”

Resmileşmeyen kesin sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nu suçlayan Yıldırım, şunları söyledi: “Hepimize düşen, sonucu sükunetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek, dış ülkelerin Türkiye’ye baskı yapmasını sağlamak, bunlar bizim milletimizin canını sıkmaktadır. İmamoğlu’na YSK’nin vereceği kararı sükunetle beklemesini bir kez daha tavsiye ediyorum.”

Yıldırım, “Tribün tribün dolaşacağına, meydan meydan dolaşacağına, adının altına belediye başkanı yazacağına, sakin, oturup benim gibi sonuçları bekleseydi” dedi.

“Murdar olmuş bir seçim”

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahtekarlığın son kullanım tarihi olmaz. Sahtekarlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Bu tıbbi ilaç değil. Seçmenin iradesini ve oyunu çalmak bir miada bağlı değildir. Son kullanım tarihi de olmaz. Bunu İstanbulluların takdirine sunuyorum. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz. MHP ilçe başkanının evine 6 seçmen yazılmış, haberi yok. Kepazeliğin geldiği yere bakın.”

Sahte seçmen iddiaları seçim öncesi muhalefet tarafından dile getirilmiş ancak AKP ve YSK bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Kaftancıoğlu’ndan yanıt

Binali Yıldırım’ın açıklamalarının ardından CHP İstanbul İş Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “Birileri yalan söylemeye devam ediyor hala. Milletin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” dedi.

Sendika.Org