Beyaz ete yüzde 28’e varan zam

Yerel seçimlerin geçmesiyle birlikte beyaz et fiyatlarına %20-28 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Üreticiler “Domates 10 lirayken çok yüksek değil” diyerek zammı savundu

Beyaz ete yüzde 28’e varan zam

Saray iktidarının ekonomide “önlem” adı altında attığı adımların sonuç getirmemesiyle birlikte fiyatlar da yeniden tırmanışa geçti.

Hürriyet’in haberine göre; kırmızı ete göre daha uygun fiyatta olduğu için talep edilen beyaz ete nisan başı itibariyle %20-28 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Zam ile birlikte;

  • Piliç göğüs 18 TL’den 23 TL’ye
  • Kanat 12 TL’den 15 TL’ye
  • Bütün piliç 9-9,5 TL’den 12,5-13 TL’ye
  • Piliç but 9 TL’den 12,5 TL’ye yükseldi.

Beyaz et üreticileri: “Domates 10 lirayken…”

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Derneği (BESD-Bir) Başkanı Sait Koca, zam kararının arkasında artan maliyetler olduğunu söyledi.

Beyaz et sektörünün 6-8 aylık dönemde zararda olduğunu belirten Koca, buna karşın fiyatları savundu, “Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil” yorumu yaptı.

Yemek sanayicileri: “Oranlar korkunç”

Toplam tavuk eti üretiminin %20’sinin 5 bin kadar yemek firması tarafından tüketildiği düşünüldüğünde ilk tepki de yemek sanayicilerinden geldi.

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran, “Zam kararı seçimden hemen sonraki bir-iki gün içinde yansıdı. Evet, belli maliyet artışları olabilir. Zam oranı %20 ile 28 arasında değişiyor. Oranlar tek kelime ile korkunç” dedi.

Sendika.Org