Almanya Adalet Bakanı Barley: “Türkiye’de yaşanan gelişmeleri kaygıya izliyoruz”

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, Türkiye’de yerel seçimlerden sonra yaşananları “kaygı verici” olarak niteledi ve bunu muhataplarına ilettiklerini söyledi

Almanya Adalet Bakanı Barley: “Türkiye’de yaşanan gelişmeleri kaygıya izliyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmemesinin ardından KHK’li belediye başkanlarının mazbatasının da gasp edilmesi yurtdışından tepkiler almaya başladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Berlin’de Gazeteciler Cemiyeti ile bir araya gelen Almanya Adalet Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki liste başı adayı Katarina Barley, Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili sorulan sorulara yanıt verdi.

SPD’nin Türkiye’de iki kardeş partisi olan CHP ve HDP’nin elde ettiği başarıdan memnuniyet duyduklarını belirten Barley, yaşanan gelişmeleri endişeyle izlediklerini söyledi. Barley şöyle konuştu:

Türkiye’de hukuk devleti alanında yaşanan gelişmeleri zaten birkaç yıldır büyük bir endişeyle izliyoruz. Her ne kadar adalet bakanlıkları arasında iyi ilişkilerimiz olsa da Türkiye’de hukuk devleti alanında yaşanan gelişmelerden ötürü kaygılıyız ve bunu da muhataplarımıza açıkça dile getiriyoruz.

Sendika.Org