ABD’den AB’ye milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi tehdidi

AB'nin Avrupalı uçak üreticisi Airbus'a yönelik sübvansiyonları nedeniyle yaşanan anlaşmazlıkta ABD bazı AB ürünlerine ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu

ABD’den AB’ye milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi tehdidi

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği’nin Airbus’a sağladığı sübvansiyonlara misillemede bulunmak için AB’den ithal edilen bazı ürünlere ilave gümrük tarifeleri getirmeye hazırlanıyor.

Euronews’ten Mustafa Bag’ın haberine göre Washington’da bu kapsamda bir ön listenin hazırlandığı ifade edilirken söz konusu adımın, ABD ile AB arasındaki ticari gerilimi daha da arttırabileceği belirtiliyor.

Donald Trump yönetimi, dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan ABD merkezli Boeing ile en güçlü rakibi Fransa merkezli AB ortaklığı Airbus arasındaki rekabette, Airbus lehine devlet destekli haksızlık yapıldığını öne sürüyor.

Konuyla ilgili ABD Ticaret Temsilcisi Robert Emmet Lighthizer’in ofisinden yapılan açıklamada, Dünya Ticaret Örgütü’nün AB’nin Airbus’a yaptığı teşvik yardımların ABD’ye olumsuz etkilerinin olduğunu bildirmesinin ardından harekete geçildiği belirtildi.

“Nihai hedefimiz, DTÖ kurallarına aykırı olan ve sivil uçaklara verilen sübvansiyonlara son verilmesi için AB ile bir anlaşmaya varmak” denilen açıklamada, “AB bizim açımızdan bu zarar ettirici sübvansiyonları sona erdirdiğinde biz de ABD olarak ek vergileri kaldırabiliriz” ifadeleri kullandı.

ABD Ticaret Temsilciliği özellikle de Airbus’a verilen devlet desteğinin Beoing’in satışlarını olumsuz etkilediği, hatta zarar ettirdiğini iddia ediyor.

Washington, sübvansiyonların ABD’ye verdiği zararın 11,2 milyar dolar (9,95 milyar Euro) olduğunu kaydediyor.

ABD, Brüksel’in Airbus’a ödenek vermesine şiddetle karşı çıkıyor. Ancak aynı şekilde Avrupa Birliği de ABD’yi Boeing’i desteklemek ve rekabeti ortadan kaldırmakla suçluyor.

Bu bağlamda hem Washington hem de Brüksel farklı zamanlarda Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayette bulunmuşlardı.

ABD Başkanı Trump geçen yıl da AB’den ithal edilen çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirmişti. ABD Türkiye’den de çelik ithalatına gümrük vergisini yüzde 50’ye, alüminyumda ise yüzde 20’ye çıkarma kararı almıştı.

Trump aylardır sık sık Avrupa otomobillerine de daha fazla gümrük vergisi uygulanmasını istediğini dile getiriyor. Böyle bir durumun özellikle Alman sanayisini etkileyeceği belirtiliyor.

Sendika.Org