ABD Dışişleri: Türkiye, S-400’leri alırsa yaptırımlarla karşı karşıya kalır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, S-400 sisteminin aktif olduğu bir hava sahasında F-35 uçmasının mümkün olmadığını belirtti, “Türkiye, Rusya’dan S-400’leri alması durumunda bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi

ABD Dışişleri: Türkiye, S-400’leri alırsa yaptırımlarla karşı karşıya kalır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, S-400 sisteminin aktif olduğu bir hava sahasında F-35 uçmasının mümkün olmadığını söyledi. Pompeo ayrıca, S-400’lerin alınması durumunda Türkiye’nin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Pompeo, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde bakanlık bütçesiyle ilgili oturumda, Türkiye ve S-400’ler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasını doğru bulmadıklarını dile getiren Pompeo, bu hususta Türk muhataplarına görüşlerini birçok kez aktardıklarını belirtti.

Pompeo, teknik anlamda S-400’ler ile F-35’lerin aynı yerde var olmasının mümkün olamayacağına iddia ederek “S-400’lerin aktif olduğu bir yerde F-35’lerin aynı anda uçması mümkün değil” dedi.

“Eğer S-400’leri alırlarsa…”

Türkiye’ye S-400’ler yerine Patriot’ları önerdiklerini kaydeden Pompeo, “Bu öneri hala masada, detaylar üzerinde çalışılıyor. F-35’lerin önemli bir parçasını üreten Türklere şunu söyledik; onlar sadece alıcı veya müşteri değil, F-35’lerin tedarik zincirinin bir parçası durumunda. Eğer S-400’leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir şekilde ilettik” diye konuştu.

Pompeo ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalma ihtimalinin de önünün açılacağını ifade etti.

Sendika.Org