YTÜ Rektörü Bahri Şahin’den kampüse millet bahçesi projesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin, kampüste millet bahçesi yapılacağını duyurdu. Şahin'in projesine karşı imza kampanyası başlatan üniversiteliler 5 bin imza topladı

YTÜ Rektörü Bahri Şahin’den kampüse millet bahçesi projesi

Geçtiğimiz yıllarda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Kampüsü’nü Tayyip Erdoğan’a külliye olarak kullanması için peşkeş çeken Rektör Bahri Şahin gözünü bu sefer de Davutpaşa Kampüsü’ne dikti. Şahin daha önce de restorasyon bahanesiyle fakülteleri taşımıştı.

Kolektifler4.net’te yer alan habere göre, neredeyse her bir AKP’linin gelip konuşma yapmasını sağlayan Şahin, Davutpaşa Kampüsü’ne millet bahçesi yapılacağını duyurdu. Projeyi duyan üniversiteliler, projeye karşı imza kampanyası başlatarak 5 bin imza topladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi,rektörlüğün “YTÜ Davutpaşa Millet Bahçesi”ni doğruladığını, bu projenin üniversite ve bilimle hiçbir alakası olmadığını kaydetti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kampüs hayatını doğrudan etkileyecek olan proje, Davutpaşa Kampüsünü AKP’nin arka bahçesi haline getirmeyi hedefliyor. Proje, sadece peyzaj düzenlemesinden ibaret olmayıp bütün kampüs hayatını temelli değiştirecektir. Belli koşullarda belli ziyaretçilere açık olacağı söylenen “millet bahçesi” ile birlikte kampüse kimlerin hangi koşulda girebileceği ile ilgili bir bilgi verilmediğinden tamamen muğlaktır. Rektörlük bizlere hiçbir güven vermemektedir. Kampüsün bitmeyen yemekhane kuyruğundan, sonu gözükmeyen ring kuyruğuna kadar birçok sorunu varken rektör siyasi rant peşinde koşmaktadır.

Biz Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi olarak üniversitemize açıktan yapılan bu saldırının karşısında olacağız, Davutpaşa Kampüsü’nün AKP’nin arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz. Üniversite, üniversitelilerindir. Üniversite öğrencilerinin kendi aralarında imza kampanyası oluşturarak “Yıldız Teknik Üniversitesi’nde millet bahçesi istemiyoruz” sözlerine kulak verin. Üniversite öğrencileri 2 yıl önce Yıldız Kampüsü’nü “Yıldız külliye olmayacak” sözleriyle savunarak sahip çıktıysa bugün de Davutpaşa Kampüsü’ne yapılan saldırıya karşı üniversitesine, kampüsüne sahip çıkacaktır.

Rektörlüğün üniversitelilere gönderdiği bilgilendirme metninde ise özetle; Davutpaşa Kampüsü’nün tamamının değil, kampüsün içinde yer alan Go-Kart ve Otobüs Duraklarının bulunduğu bölgeye millet bahçesi yapılacağı, her zaman değil hafta sonları belli saatlerde açık olacağı belirtildi. Rektörlüğün durumu geçiştirircesine yaptığı açıklama üniversitelileri ikna edemezken, öğrencilerin kafalarındaki kampüs yaşamı ve kampüs güvenliği gibi soru işaretleri belirsizliğini koruyor.

Sendika.Org/ Ankara