Yeni Zelanda’da Cuma Namazı sırasında camilere saldırı: 50 kişi öldü

Yeni Zelanda'nın, Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi

Yeni Zelanda’da Cuma Namazı sırasında camilere saldırı: 50 kişi öldü

Yeni Zelanda’nın, Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi ise yaralandı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı bir ‘terör saldırısı’ olarak niteledi. Terör saldırıları nedeniyle ülkedeki güvenlik durumu alarm seviyesine çekildi.

Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, saldırıyla ilgili biri Avustralya vatandaşı toplam dört şüphelinin gözaltına alındığı açıkladı ancak bir kişinin olayla ilgisi olma ihtimalinin düşük olduğu ifade edildi.

Bush, gözaltına alınan kişilerin araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu ve ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Saldırıları ‘terör saldırısı’ olarak niteleyen Başbakan Jacinda Ardern, “Bu, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olacak” dedi.

Avusturalya Başbakanı Scott Morrison yakalanan dört kişiden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi ve bu kişiyi “aşırı sağcı terörist” diye tanımladı.

Yetkililer, ülkedeki bütün camilere güvenlik gerekçesiyle kapalı kalmaları çağrısı yaptı.

Bu arada, şüphelinin saldırı anını sosyal medyadan canlı yayınladığı belirtiliyor.

Yeni Zelanda Polisi görüntülerin paylaşılmamasını istedi.

Yeni Zelanda Polisi’nin Twitter mesajında “Christchurch’teki saldırıyla ilgili çok üzücü görüntülerin internette olduğunun farkındayız. Bu linkin paylaşılmaması çağrısında bulunuyoruz ve mevcut görüntülerin kaldırılmasına çalışıyoruz” denildi.

AFP Haber ajansı, görüntülerde yüzü tıraşlı, beyaz bir adamın aracını camiye doğru sürerken, daha sonra da içeri girip ateş ederken görüldüğünü bildirdi.

Saldırganın kullandığı bir Twitter hesabında da, saldırıyı neden düzenlediğini anlatan ırkçı bir manifesto yayımlandığı kaydedildi.

Saldırıya uğrayan Nur Camisi’ndeki görgü tanıkları, saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı.

New Zealand Herald gazetesine konuşan Mohan İbrahim de “İçeride arkadaşlarım var. Aradım ama çoğundan haber alamadım. Canlarından endişe ediyorum” dedi.

Bangladeş kriket takımı camiye gidiyordu

Cuma Namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı’nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler ama iyiler” dedi.

Yetkililer, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı eylem yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

2013’te yapılan nüfus sayımına göre Müslümanlar Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor.

Müslümanlara evlerinizde kalın çağrısı

Saldırılar sonrası ülkedeki güvenlik seviyesi en yüksek düzeye çıkarıldı.

Polis, güvenlik gerekçesiyle bölgedeki okul ve diğer kamu binalarını saatlerce kapattı. Halka ve özellikle Müslümanlara evlerinden çıkmamaları çağrısında bulunuldu. Polis, şu an için ülkedeki camilere hiç bir suretle gidilmemesini istedi.

Soruşturma kapsamında Christchurch’e 350 km mesafedeki Dunedin’de bir yerleşim bölgesini boşalttı. Yeni Zelanda Hava Yolları Christchurch’e en az 17 seferin iptal edildiğini duyurdu.

Halkın çoğu Hristiyan olan Yeni Zelanda’da Müslümanlar nüfusun sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor. Günümüzde ülkede yaklaşık 50 bin Müslüman yaşıyor. Bu Müslümanların çoğunu Pakistan ve Hindistan’dan gelen göçmenler oluşturuyor.

Terör saldırılarının düzenlendiği Christchurch kentinin nüfusu 35 bin ve ülkenin güney adasının doğusunda yer alıyor.

Yaralananlar arasında 3 Türk de var

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada Yeni Zelanda’daki saldırıda 3 Türk’ün de yaralandığını belirtti. Daha önce de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Boztaş ile Zekeriya Tuyan isimli Türk vatandaşlarının saldırıda yaralandığını ancak durumlarının ciddi olmadığını belirtmişti. Çavuşoğlu ayrıca üçüncü Türk vatandaşı hakkında bilgi almaya çalıştıklarını belirtmişti.

ERDOĞAN YENİ ZELANDA KATLİAMINI DA SEÇİM MALZEMESİ YAPTI: “ŞAHSIMI DA HEDEF ALIYORLAR”

Ölü sayısı 50’ye yükseldi

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, 17 Mart itibariyle Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde cuma namazı esnasında iki camiye düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 50’ye yükseldiğini bildirdi.

Katliamda hayatını kaybeden kurbanların kimliklerinin aileleriyle paylaşıldığını kaydeden Bush, kimlik bilgilerinin kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti.

BBC Türkçe, DW Türkçe