Yavaş iddialara yanıt verdi: Senedi veren sahtecilikten ceza aldı, bu kadar küçülmeye değer mi?

CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş, "sahte senet tahsili" iddialarına belgelerle yanıt verdi. Söz konusu kişinin sahtecilikten hapis cezası aldığını, ÖSYM belgelerinde usulsüzlük ve çocuk istismarından yargılandığını söyledi. AKP'ye "Bu kadar küçülmeye değer mi?" diye seslenirken, kumpasın arkasında kimin olduğunun ortaya çıktığını belirtti

Yavaş iddialara yanıt verdi: Senedi veren sahtecilikten ceza aldı, bu kadar küçülmeye değer mi?

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, iktidar güdümlü Sabah gazetesinin gündeme getirdiği, akabinde AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in hesap istediği “sahne senet tahsili” davasıyla ilgili iddialara bir basın toplantısı ile yanıt verdi.

AKP’NİN SEÇİM ÇALIŞMASINA YARGI DA KATILDI: MANSUR YAVAŞ’A ‘SAHTE SENET’ DAVASI

ÖSYM belgelerinde usulsüzlük ve çocuk istismarı

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, kendisine sahte senet vermekten yargılanan Necmettin Kesgin’e “sahtecilik”, “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “şantaj” suçlarından 6,5 yıl hapis cezası verdiğini açıklayan Yavaş, Kesgin’in geçmişte ÖSYM belgelerinde usulsüzlük yaptığını, ayrıca çocuk istismarından yargılandığını belirtti ve ilgili mahkeme kararlarını basınla paylaştı.

Yavaş, söz konusu davayla ilgili yapılan yalan haberler hakkında avukatları aracılığıyla tekzip metinleri gönderdiklerini ve mahkeme karar dosyalarını dahi paylaştıklarını da sözlerine ekledi.

Bakanlık savcıyı değiştirdi, savcı suç vasfını

Yavaş’ın belgelerle yaptığı aktarıma göre; davanın ilk aşamasındaki savcı “soruşturmaya yer olmadığı” kararı verdi. Buna karşın bir senelik zaman zarfının ardından Adalet Bakanlığı dosyayı apar topar geri gönderdi. Dosya, kovuşturmaya gerek olmadığını söyleyen savcının elinden alınarak bir başka savcıya verildi. Yeni savcı suçun vasfını değiştirdi ve Adalet Bakanlığı’ndan izin alarak soruşturma başlattı.

“Bu kadar küçülmeye değer mi? Temiz siyasetçiler istiyoruz”

Yavaş daha sonra sözü AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarına getirdi.

Çelik’in hakkında 6,5 yıl hapis cezası bulunan, ÖSYM belgelerinde usulsüzlük ve çocuk istismarından yargılanan bir kişi için “saygın iş insanı” demesine tepki gösteren Yavaş şöyle devam etti:

Siyaset için bu kadar küçülmeye değer mi? Bu şahsa sahip çıkıyorsunuz. Bir koltuk uğruna böyle sabıkalı, konusuz suç oluşturan birinin arkasına sığınması, onu televizyonlara çıkarması, bu şekilde beni karalaması acizliktir. Zorlama bir şekilde seçime girerken bizi zora soktuklarını düşündükleri işlere giriyorlar.

Biz anket sonuçlarını görünce rakibimizin çamur siyaseti yapacağını biliyorduk. Ancak savunmaları durumunda yarın çocuklarının yüzüne bakamayacakları bir suçluya sığınabileceklerini düşünememiştim. Kendilerine sesleniyorum, cinsel istismardan, sahte evraktan davaları süren bu şahıs beraat edince mutlu mu olacaksınız? Himayenize aldığınız bu şahıs mahkumiyet kararı kesinleşince kaçarsa milletin yüzüne nasıl bakacaksınız?

Temiz siyasetçiler istiyoruz diyor Ömer Bey. Rakibimin çamur siyaseti yapması, hükümlü bir sahteciden medet ummasına cevabı Ankaralı seçmen sandıkta verecek.

“Kumpasın aktörlerini gördük”

Açıklama yapmak için neden beklediklerini “Kumpasın arkasında kim olduğunu görmek için. Kumpas aktörlerini gördük” sözleriyle açıklayan Yavaş, bundan önce de duvar yazıları ve “PKK’lıları işe alacaklar” iddialarının ortaya atıldığını hatırlattı.

Yavaş, kasıtlı olarak adil yargılamayı etkilemek isteyen Mehmet Özhaseki ve Sabah gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

Sendika.Org