Vatikan’da kadın gazeteciler ayakta: Tacizleri yazdık baskı arttı, istifa ediyoruz ama susmuyoruz

Vatikan gazetesinin kadın dergisini çıkaran kadın gazeteciler, taciz haberleri sonrası din görevlilerinin ve yayın yönetmeninin artan baskısına tepki göstererek topluca istifa etti

Vatikan’da kadın gazeteciler ayakta: Tacizleri yazdık baskı arttı, istifa ediyoruz ama susmuyoruz

Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan’da 77 yaşındaki Ekonomi Sekreteri Kardinal George Pell’in “çocuklara cinsel istismarda bulunmak” ve “çocuk tacizi faili rahipleri korumak” suçlamalarından hapis cezasına çarptırılmasının ardından bu defa da kadın gazetecilerin taciz haberlerinin sansürlenme çabası gündem oldu.

Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano’nun aylık kadın dergisi Donne Chiesa Mondo’da (Kadın Kilise Dünyası) din görevlilerinin rahibelere yönelik cinsel saldırıları ve kadınlara yönelik cinsiyetçi tavırları haberleştirildi.

Haberlerden sonra gerek din görevlilerinin gerekse Vatikan gazetesinin yayın yönetmeni Andrea Monda’nın dergiyi çıkaran kadın gazetecilere yönelik baskısı arttı. Kadınlar ise erkek egemenliğini reddederek topluca istifa etme kararı aldı.

7 yıl önce dergiyi kuran Lucia Scaraffia’nın da aralarında olduğu kadın gazeteciler, haberler sonrasında yaşadıkları baskıyı Papa Francis’e hitaben yazdıkları açık mektupta da kaleme aldı.

Erkek din görevlilerinin ve yayın yönetmeninin kadın gazetecilerin özerkliklerini kısıtladığını, kadınları susturmaya çalıştığını ve kadın dergisine erkek denetiminin dayatıldığını belirten Scaraffia, çağrılarının sonuçsuz kalması nedeniyle istifa kararı aldıklarını ifade etti, ayrılmalarına yol açan sebepleri bundan sonra da yüksek sesle dillendireceklerini kaydetti.

Sendika.Org