“Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Şiddet Belgesel Fotoğraf Sergisi” açılıyor: “Fotoğraflarımızla itiraz ediyoruz”

Toplumsal Gerçekçi Fotoğraf Atölyesi’nin üç yıllık çalışmasının ürünü olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Şiddet Belgesel Fotoğraf Sergisi”nin atölye eğitmeni Mehmet Özer, serginin amacını ve ortaya çıkış sürecini Sendika.Org’a anlattı

Toplumsal Gerçekçi Fotoğraf Atölyesi tarafından 3 yıllık bir çalışmanın ardından ortaya çıkardığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Şiddet Belgesel Fotoğraf Sergisi” önümüzdeki günlerde meraklılarıyla bir araya gelecek. Atölye eğitmeni Mehmet Özer, sergiyi ve serginin hazırlık sürecini Sendika.Org’a anlattı.

Sergide kadın ve LGBTİ+ bireylerini konu aldıklarını belirten Özer “Eşitlik göreceli bir kavram. Yasalara, insanlara ve topluma göre değişiyor. Oysa eşitler arasında eşitliği sağlamak için kadınların ve LGBTİ+ bireylerinin hayatlarına tanık olmak, onların büyük acılarını, travmalarını ve arzularını görebilmek, düşlerine tanık olmak gerekir. O zaman ancak onlarla birlikte eril yanımızı, içimizdeki erkeği öldürebiliriz” dedi.

“İnsan bilinci hazır olursa hayatı, şeyleri görebilir”

Üç yıllık bir çalışmanın ardından bu serginin ortaya çıktığını, sergi materyallerinin kolektif bir şekilde üretildiğini kaydeden Özer, bu süreçte birçok akademisyen, emek, meslek ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle birlikte çalıştıklarını belirtti. Çalışmanın ilk bir yılında akademisyenler ve alanlarındaki uzman kişilerin sunumlarıyla yapılan eğitimlerle geçtiğini aktaran Özer şunları söyledi:

Biz şuna inanıyoruz: Görmenin değil bilmenin önemli olduğuna. Gözün görmediğini ve bilginin gördüğünü ancak insan bilinci hazır olursa hayatı, şeyleri görebilir. Bilmeye önem verdiğimiz için de bilmeyi ve biriktirmeyi önemsiyoruz. Bir yılımız bilmek ve öğrenmekle geçti. İkinci yılımızda da belirlediğimiz alanlar vardı. Kadın cinayetleri, cinsel saldırılar, LGBTİ+ bireylerine yönelik saldırılar ve onların yaşamları, emek, sığınma evleri gibi başlıklar belirledik. Bu başlıklarda öğrenci arkadaşlarım, atölye çalışanları çalışmaya başladılar.

Özer, sergi hazırlık sürecinde kurumlar üzerinden sergi konusunun özneleriyle temasa geçtiklerini belirterek “Örneğin emek çalışacak sendikalarla, kadın cinayetlerini çalışacak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’yla, yoksulluk çalışacaksa Halkevci Kadınlar’la temasa geçtik. Bunların üzerinden öznelere ulaşarak ve belirlenen kadın ve LGBTİ+ bireyleri ile röportajlar yapmak ve fotoğraflar çekmek biçiminde çalıştık” dedi. Özer, Çankaya Belediyesi’nin sergide yer alan fotoğrafları bir kitap haline getirerek önümüzdeki ay kadınlara ve LGBTİ+ bireylere armağan edeceğini kaydetti.

“İçimizdeki eril yan, hayatı kadınlar ve LGBTİ+ bireyler için eşitisiz bir hayata dönüştürüyor”

Özer, bu projenin kendisini de dönüştürdüğünü “Bu projeden önceki Mehmet Özer’le, bittikten sonraki Mehmet Özer bir değil. Çünkü içimdeki eril yanı öldürmüş vaziyette olduğuma inanıyorum” dedi. Özer sözlerine şöyle devam etti:

Biz de bir tarihe bakarak, bir özür, bir bağışlanma ricasıyla bu sergiyi ve kitabı hayata sunacağız. Çünkü her ne kadar “Anladık ve kavradık” desek de içimizdeki eril yan, hayatı kadınlar ve LGBTİ+ bireyler için eşitsiz bir hayata dönüştürüyor. Bunu yenmenin, yeni bir ilişki kurmanın temeli bilmek ve itiraz etmekten geçiyor. Bildik, fotoğraflarımızla itiraz ediyoruz. İstiyoruz ki izleyenler de tanık olsunlar ve onlar da itiraz etsinler.

Özer son olarak erkeklere seslenerek, “İçimizde eril ve kötü bir erkek var. Eğer kadınlar ve LGBTİ+ bireylerle eşit bir yaşam kurmak istiyorsanız erkek yanınızı öldürün” dedi.

7 Mart’ta saat 19.00’da açılışı yapılacak olan sergi 23 Mart’a kadar Çankaya Belediyesi Galeri Çankaya Sergi Salonu’nda ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Sergide çalışması yer alacak olan fotoğrafçılar: Ali Can, Berna Candan, Birgül Şahin, Gökay Gülen, Gözde Buğuş, Lale Bektaş, Mazlum Örnek, Melahat Güray, Özlem Eser, Serap Baysal, Serap Müfettişoğlu.

Proje danışmanları: Beril Türkoğlu, Çınar Livane Özer.

Metin yazarı: Filiz Tanya.

Atölye asistanı: Ceren Şerefhan.

Atölye eğitmeni: Mehmet Özer.

Proje ortağı kurumlar: Çağdaş Hukukçular Derneği, Çankaya Belediyesi, İHD Genel Merkezi, Halkevci Kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mülkiyeliler Birliği.

Sendika.Org /Ankara