Tıp Haftası’nın ilk gününde sağlık emekçileri İstanbul ve Ankara’da sokaktaydı

İstanbul ve Ankara'da sağlık emekçileri 14 Mart Tıp Haftası kapsamında sokaktaydı

Tıp Haftası’nın ilk gününde sağlık emekçileri İstanbul ve Ankara’da sokaktaydı

İstanbul’da Fransa Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası (İTO) ve üyeleri Taksim Anıtı’na yürüyerek anıtın önüne “100 yıldır ülkemize mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” yazılı çelenk bıraktı.

Çelenk bırakma törenine TTB Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç, İTO Başkanı Pınar Saip, İTO Genel Sekreteri Osman Öztürk, İTO Yönetim Kurulu üyeleri Rukiye Eker Ömeroğlu, Güray Kılıç, Recep Koç, Osman Küçükosmanoğlu, Murat Ekmez, İTO önceki dönem başkanı Selçuk Erez ve İTO komisyonundan hekimler katıldı.

“Bir amaç vardı; insana ve insanlığa hizmet”

Törende konuşma yapan Mengüç, 14 Mart Tıp Haftası’nın 2019 itibariyle 100’üncü yılında olduğunu belirterek “Bu yüz yıl boyunca hekimlik çok ciddi sıkıntılar yaşadı ama hep bir amaç vardı; insana ve insanlığa hizmet, sağlıklı bir toplum hayatı. Hekimler hep bu uğurda mücadele yürüttü ve sağlıklı birey, sağlık toplum için ihtiyaç duyulan her anda ve yerde yardım eli uzattı” dedi.

“Mesleğimizi evrensel ilkelere bağlı kalarak yürüttük, yarın da sürdüreceğiz”

Mengüç, 14 Mart Tıp Haftası’nın bayram havasında geçmediğini söyledi ve bunun sebebini şu sözlerle dile getirdi:

Sağlık çalışanları çok ciddi bir baskı ve işyükü altında. Günde 40’a yakın sağlık çalışanı sözlü ve fiziki şiddete uğruyor, hakaret görüyor, darp ediliyor ve hatta öldürülüyor. Bu bir paradoks; bütün yaşamını insanlığa adayan meslek mensuplarının bu denli baskı ve şiddet ortamına mahkum edilmesi kabul edilemez. Hekimlik var olduğundan beri mesleğimizi evrensel ilkelere bağlı kalarak yürütüyoruz, yarın da sürdüreceğiz.

“İşgal, istibdat, karanlık, baskı ve zulüm varsa 100 yıl önce olduğu gibi mücadele etmeye hazırız”

Osman Öztürk ise hekimlerin yalnızca hastalıklarla değil insana dair her şeyle ilgilendiğini belirterek “Biz bütün toplumsal sorunlarla ilgileniriz ve eğer ülkemizde işgal, istibdat, karanlık, baskı ve zulüm varsa biz her zaman buna karşı, 100 yıl önce olduğu gibi mücadele etmeye hazırız” dedi.

“Temel talepler seçim vaadi haline getirilemez”

Fotoğraf: Tamer Arda Erşin

Ankara’da ise Ankara Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, SES Genel Sekreteri Pınar İçel, Tayyip Erdoğan’ın sağlık emekçilerinin 3600 ek gösterge sorununu seçimden sonra çözeceklerini anımsatarak ek gösterge ve fiili hizmet zammı gibi temel taleplerin seçim vaadi haline getirilmesine tepki gösterdiklerini dile getirdi.

İçel, şehir hastanelerinin halkın sağlık hakkına engel olduğunu belirterek “Siyasi iktidarın gündeminde şehir hastanesi vardı. Bilkent Şehir Hastanesi’ni bitirmeden alelacele açtılar” dedi.

“Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılmalı”

TTB Genel Sekreteri Selma Güngör ise sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlar nedeniyle Tıp Bayramı’nı kutlayamadıklarını belirterek sağlıkta şiddet sorununa dikkat çekti.

Güngör, sağlıkta dönüşüm sürecinin sağlık çalışanlarının can güvenliğini ortadan kaldırdığını belirterek TTB’nin Meclis’e sunduğu Sağlıkta Şiddet Yasası’nın halen çıkarılmadığını hatırlattı. Sağlık Bakanlığı ve Meclis üyelerine seslenen Güngör, “Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bütün önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

“Çalışma alanlarımız güvenli hale getirilmeli”

Ortak basın açıklaması metnini okuyan ATO Genel Sekreteri Ali Karakoç ise uygulanan sağlık politikalarının sağlık emekçilerinin sorunlarını arttırdığının altını çizerek “Artık tıp fakültesi mezunları şiddete en az uğrayacakları bölümleri tercih ediyor. Bu ileride uzman sorununa neden olacak” uyarısında bulundu.

Karakoç, sağlık emekçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

  • Çalışırken ve emeklilikte insanca yaşayabilecek yeterli ve güvenceli ücret istiyoruz.
  • Çalışma alanlarımız güvenli hale getirilmeli.
  • Hukuki dayanaktan yoksun olan güvenlik soruşturmaları ataması yapılmayan genç hekimler atanmalı.
  • TTB’nin Meclis’e sunduğu Sağlıkta Şiddet Yasa Teklifi yasallaşmalı.

“KHK’li hekimlerin çeşitli kurslara katılması engelleniyor”

Açıklamaya katılanlardan birisi de HDP Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu’ydu. Gergerlioğlu, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) 7 bin hekimin ihraç edildiğini anımsatarak “Özelde çalışmalarının bile önüne geçilmeye çalışıldı. Önemli gayretlerle bunu engelledik ama şimdi KHK’li hekimlerin çeşitli kurslara katılması engelleniyor. Güvenlik soruşturmalarıyla da genç doktorların önüne geçiliyor. Olumsuz sonuç alan tıp fakültesi öğrencileri  hayata katılmaktan men ediliyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık meslek örgütleri yürüyecek

Hekimler Tıp Haftası’nın sonunda yani 17 Mart’ta Türkiye’nin dört bir yanında, tüm sağlık meslek örgütlerinin katılımıyla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde buluşarak Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüş yapacak.

Sendika.Org