Sendika.Org yenilenen yüzü ile karşınızda

Sendika.Org 18. yılını doldurmaya yaklaşırken yenilenen yüzü ile okurların karşısında

Sendika.Org yenilenen yüzü ile karşınızda

Yayın hayatında 18. yılını doldurmaya yaklaşan Sendika.Org, yeni yüzü ile karşınızda.

Değişen okur alışkanlıklarını da dikkate alarak sitenin eski biçiminin yetersizliklerini gidermeye çalıştık. İnternet okurluğunda mobil araçların ağırlığının giderek artmasına bağlı olarak mobil uyumluluğumuzu güçlendirdik.

Siteyi görsel yönden güçlendirmeye, arşive erişimi kolaylaştırmaya çalıştık. İçerik üretimindeki değişikliklere bağlı olarak kategorileri yeniden düzenledik. Yeni bölümler ekledik.

Yazı ve çeviri arşivimizi, yazar ve çevirmen kategorilerini okurun daha kolay erişebilmesi için yeniden düzenledik. Fotoğraf ve video arşivimizi foto galeri ve video galeri bölümlerinde topladık. Arama motorumuzu da yeniledik.

Yeni kategorizasyon, yeni kategoriler

Yayın politikamızın temel direği olan emek eksenli bakışımız değişmez olmak üzere, ekonomi politik ve sınıf mücadelesine ilişkin haber içeriklerini “emek, sermaye ve ekonomi” başlıkları altında yeniden kategorize ederek öne çıkardık.

Dünya ve dış politika haberlerini 7 iklim 4 kıta başlığı altında bir araya getirdik ve son dönemde özellikle öne çıkan Ortadoğu’ya ilişkin haber içeriklerimizi 5deniz alt kategorisinde bir araya getirdik.

Toplumsal muhalefet içinde giderek ağırlığı artan, buna bağlı olarak da haberlerimiz içinde oransal olarak giderek öne çıkan Kadın ve LGBTİ+ hareketlerini de anasayfada öne çıkardık.

Kültür-Sanat alanındaki yazı, söyleşi, tanıtım ve haberlerimizin yer aldığı yeni bir bölüm oluşturduk. Tiyatro ve sinema kategorilerini öne çıkardık.

Sinematek

Sendika.Org’un yeni yüzü ile okura merhaba diyen yeni bir bölümümüz de var: Sinematek. Bu bölümde sinema ile ilgili torbamızda ne varsa onları sizlerle paylaşacağız.

Her zaman güncel filmlerden bahsetmeyeceğiz. Bazen eskilere klasik filmlere, yönetmenlere selam vereceğiz. Bazen sinema projeksiyonunun gösterdiği siyasete, bilgilere bakacağız.

“Bu bölümün adı neden sinematek?” diye soranlar olabilir. Sinematek adını koyarken 1965-1980 yılları arasında sinemaseverlere hizmet vermiş Türk Sinematek Derneği’nden esinlendik. Ayrıca Türkiye’nin en büyük dijital sinema kütüphanelerinden www.sinematek.tv sitesi buradaki yazılara rehberlik edecek.

İlk yazımızı da Türk Sinematek Derneği’ne ayırdık.

Eleştiri, öneri ve katkılarınızı bekliyoruz

Sendika.Org, Nisan 2001’de başladığı yayın hayatını sürekli bir yenilenme, yeniden öğrenme ve engelleri aşma çabası içinde sürdürdü ve bunu da “emeğin ve direnişin sesi” olarak emekçilerin, haklarına ve hakikate erişmek için direnenlerin ve okurlarının etkin katılımıyla başardı.

Henüz tamamlanmamış ve işin doğrusu asla sona ermeyecek olan bu “son” yenilenme çabamızda da Sendika.Org dostlarının eleştiri, öneri ve katkılarını bekliyoruz. Görüşlerinizi iletmek için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org’un ticari ilişkilerin dışında, kendi kaynaklarını yaratarak yoluna devam etme çabasına destek vermek için de Patreon sayfamız üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Sendika.Org