Ordu Çevre Derneği deniz dolgusu projesine karşı dava açıyor

İkadım Anıtı önünde bir araya gelen Ordu Çevre Derneği üyeleri basın açıklaması gerçekleştirerek deniz dolgusu projesine karşı dava açacaklarını belirtti

Ordu Çevre Derneği deniz dolgusu projesine karşı dava açıyor

Ordu Çevre Derneği, (ORÇEV) Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin deniz dolgusu projesine karşı dava açacağını açıkladı. İkadım Anıtı önünde bir araya gelen ORÇEV üyeleri basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan ORÇEV Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, İlkadım Anıtı yanında yapılan kafeterya inşaatına ve dolgu üzerinde deniz kenarında yapılan otoparka tepki göstererek, otoparkın yeşil alana dönüştürülmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Dolgu istemiyoruz

Gönül, kıyıları doldurmasının yanlış olduğunu belirterek, “İskeleden başlatılan dolgunun yasadışı, projesiz olduğunu söylemiştik. Engellemeye çalıştık, gözaltına alındık. Yasadışı deniz dolduruluyor diye kaç kez suç duyurunda bulunduk, dikkate almadılar. Ayrı ayrı dört dava açtık. Yasadışı çalışmalar ortaya çıktı, ısrarlı mücadelemiz sonucu Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne kaçak dolgu yaptığı için 74 bin TL para cezası kesildi” ifadelerini kullandı.

Sahil dolgusunun kaçak yapıldığını vurgulayan Gönül’ün konuşmasının devamı şöyle:

Şimdi de bu kaçak-yasadışı dolgulara yasal kılıf bulmaya çalışıyorlar. Yeni dolgu alanlarıyla ÇED süreci başlattılar. Yapılan yerler için nasıl ÇED alınıyor onu da anlamak mümkün değil. Yapılan kaçak dolgulara ek dolgular planlandı. Teleferik önündeki kumsal, Otopark – Bülbül Deresi arası doldurulacak. Durugöl Mahallesi’nde tartışmalı “Durugöl” bölgesi ile yağ fabrikasının kumsalından Melet ırmağına kadar dolgu yapılacak; Melet Irmağı’nın ağızına 30 metre eninde 540 metre ve 700 metrelik mendirek yapılacak. Civil Deresi ağzına yapılan mendireğin içleri doldurulacak, ranta açılacak. Yani kıyılar ve ırmaklarımız taşla, betonla doldurulacak.

Dava açtık, açmaya devam edeceğiz

Denizimizi, kumsalımızı yok etmelerine seyirci kalmıyoruz. Dün yasadışı -kaçak dedik, karşı çıktık; şimdi de yanlış yapıyorlar diye karşı çıkıyoruz. Şehrin güzelleştirilmesinin yolu doğallığı korumakla olur. Bu proje yok etmeye, rant elde etmeye odaklıdır. Kabul etmiyoruz. Bu projeye de dava açıyoruz. Hem hukuksal hem de kamuoyu oluşturma yönündeki mücadelemiz sürecek.” dedi.

Adaylar ne diyor?

Açıklamasında belediye başkanlığına aday olanlara da seslenen Gönül, “Buradan belediye başkanlığına aday olanlara sesleniyoruz. Kazandığınızda projeyi durdurup geri çekecek misiniz? Yani iptal ederek kıyılarımızı koruyacak mısınız? Dolgu üzerindeki otoparkı kaldırıp burayı yeşil alana dönüştürecek misiniz?” sorularını yöneltti, kişilere ve örgütlere seslerini yükselme çağrısı yaptı.

Pazartesi mahkeme var

Mahkemelerinin devam ettiğini söyleyen Gönül, “Sahilde dolgu ve projesiz olarak yıkılan tenis kort ve Tayfur Gürsoy yapılmak istenen projeye yönelik açtığımız davayı Samsun İstinaf Mahkemesi Ordu İdare Mahkemesi’ne kararı gönderdi.  20 Mart 2019 Pazartesi günü saat 14.00’te davamız devam edecek.” dedi

Basın açıklamasından sonra topluca sahil dolgusunun projesi hakkında halkı bilgilendirme bildirisi dağıtımı yapıldı.

Sendika.Org