LGBTİ+ dostu belediyecilik protokolü hazırlandı, imzacılarını bekliyor

SPoD ve Genç LGBTİ+ 31 Mart yerel seçimlerine girecek belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü” hazırladı

LGBTİ+ dostu belediyecilik protokolü hazırlandı, imzacılarını bekliyor

SPoD ve Genç LGBTİ+ öncülüğünde bir araya gelen 21 LGBTİ+ örgütü yerel seçimler boyunca tüm büyükşehir, il veya ilçe belediyelerinde seçime girecek belediye başkan adaylarının imzasına açtığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü hazırladı.

Hazırlanan metin ile LGBTİ+ örgütleri, yerel yönetimlerin LGBTİ+’lar için neler yapabileceklerini adaylarla konuşmayı ve eğitim, sağlık, barınma, istihdam gibi alanlarda yerel yönetimlerin payının ne olduğunu aktarmayı amaçlıyor. Protokolde seçimde yarışan adaylardan bulundukları bölgede yaşayan LGBTİ+’ların sorunlarıyla ilgilenmeleri ve LGBTİ+ hak savunuculuğu gündemlerine hakim olmaları bekleniyor.

Protokol metninde başta yaşlı ve engelliler olmak üzere tüm LGBTİ+’ların yerel yönetimlerin sunduğu kamu hizmetlerine erişme sorununun ortadan kaldırılmasına dair vurguların yanı sıra, 2014 yerel seçiminden sonra sayıları artan “Eşitlik Birimleri”nin kurulmasına dönük talepler de yer alıyor. İmza metni aynı zamanda adaylardan katılımcı, şeffaf ve LGBTİ+ dostu bir yerel yönetim anlayışı için bölgelerinde bulunan LGBTİ+ dernekleri ile işbirliği yapmalarını da bekliyor.

Benzer kampanyalar daha önce de yapıldı

2014 yılında SPoD öncülüğünde bir araya gelen “LGBTİ Siyasi Temsil ve Katılım Platformu”nun hazırladığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 7 farklı ilden 40 belediye başkan adayı imzalamıştı. Yine SPoD tarafından “Mecliste LGBTİ” kampanyası kapsamında 2015 milletvekili seçimlerinde hazırlanan protokole ise farklı siyasi partilerden 61 aday imzacı oldu. 1 Kasım seçimi sonucunda LGBTİ+ haklarını meclise taşıma sözü veren 16 milletvekili parlamentoya seçilmiş oldu.

Genç LGBTİ+ Derneği, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde milletvekili adaylarına yönelik olarak LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi kampanyasını yürüttü. Bu kampanyayı imzalayan 50 milletvekili adayının 16’sı meclise girdi.

İmzacı olmak isteyen adaylar ne yapmalı?

LGBTİ+ Belediyecilik Protokolü’ne imzacı olmak isteyen ve seçim bölgesinde LGBTİ+ hak savunucuları ile birlikte çalışmak isteyen adayların [email protected] veya [email protected] adreslerine mail atmaları bekleniyor.

Sendika.Org