Kirazlıtepeliler Üsküdar Belediyesi önünde: “Kendinize gelin sayın başkan”

Kentsel dönüşüm adı altında yıkımların sürdüğü Kirazlıtepe Mahallesi’nde çöp yığınları haftalardır toplanmıyor. Mahalle bu hafta da Üsküdar Belediyesi önüne giderek belediye başkanına seslendi: "Kendinize gelin sayın başkan"

Kirazlıtepeliler Üsküdar Belediyesi önünde: “Kendinize gelin sayın başkan”

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm adı altında rantsal yıkımı ve mahallelinin yıkıma karşı direnişi devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda önce İstanbul Tabip Odası (İTO) ardından da TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu mahalleye giderek yıkıma dair rapor hazırlamış mahallenin asbest riski aldığında olduğunu ve insan sağlığının olumsuz etkilendiğini açıklamıştı.

Kirazlıtepeliler bugün de öğle saatlerinde Üsküdar Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı. Eylemde mahalleli adına İnci Kot konuştu.

“Ortaya koyduğunuz tablodan utanıyorsanız kaldırın molozları”

Kot konuşmasında “Bizim istediğimiz yasaların işlerlik kazanması, bizi idare edenlerin yasalara uymasıdır. Bizim mahallemizin üçte biriyle anlaşan idare, kentsel dönüşüm adı altında anlaşanların evlerini yıktı” diyerek yıkımların gayriresmi ve yasalar hiçe sayılarak yapıldığını dile getirdi.

Çamlıca Camii’nin açılışına gelenlerin molozları görmemesi için belediyenin molozların bulunduğu yeri panellerle kapattığını söyleyen Kot, “Bunlar çirkin, bunlar ayıp diye yol boyu molozların önünü panellerle kapattılar. Sayın başkan, yaptığınız çirkinliği, usulsüzlüğü, panellerle kapatamazsınız. O görünmesinden utandığınız molozların arasında biz günlük yaşamımızı sürdürüyoruz. Ortaya koyduğunuz tablodan utanıyorsanız kaldırın molozları” diyerek molozların kaldırılmamasına tepki gösterdi.

“‘Ya ölün ya da imzalayın’ diyen idare hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

Kot, konuşmasının devamında ilgili yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını şu şekilde ifade etti:

Mahallede yapılan yıkımlarda ortaya çıkan toz ve asbest zehiri ile bizleri ölüme terk eden belediye başkanı Hilmi Türkmen, ilgili başkan yardımcıları ve ilgili müdürleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Bizim yaşam alanlarımızı daraltan, zorla malımızı elimizden almak isteyen ve bizi zehirleyerek ya ölün ya da imzalayın diyen idare hakkında suç duyurusunda bulunup adalet önünde hakkımızı arayacağız.

Sendika.Org