Kadın öğretmenlere topuklu ayakkabıyı yasaklayan müdür hakkında soruşturma

Dinen caiz olmadığı gerekçesiyle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasaklayan ilkokul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı

Kadın öğretmenlere topuklu ayakkabıyı yasaklayan müdür hakkında soruşturma

Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü M.K, öğretmenlere gönderdiği 10 Ocak 2019 tarihli “Okul kararları” başlıklı yazıda, “Tüm öğretmenlerimize; okul içerisinde koridorda yürürken sınıflardan ve alt-üst katlardan duyulacak, dersin ahengini ve çalışanların dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmadan yürünebilmesi hususunda gereğini önemle arz ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından CHP milletvekilleri Gamze Taşçıer, Okan Gaytancıoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Oya Ersoy konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Müdür, Kadın Savunması Ağı’nın cinsiyetçi ve kadın düşmanı uygulamalarıyla bilinen kişi ve kurumlara verdiği “Her Şeye Maydonoz Ödülü”nün de sahibi olmuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Taşçıer, Gaytancıoğlu ile Tanrıkulu’nun soru önergelerine cevap verdi.

Ankara Valiliği tarafından ilkokul müdürü M.K. hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Taşçıer, “Konuya ilişkin olarak inceleme ve soruşturma yapılmak üzere 22 Ocak 2019 tarihli valilik oluru ile maarif müfettişlerinin görevlendirildiği ve sürecin devam ettiği belirtilmektedir” dedi.

Her Şeye Maydonoz Ödülü’nün sahibi topuklu ayakkabı giyilmesini yasaklayan okul müdürü oldu

Sendika.Org