İstanbul GOP Hastanesi emekçileri eylemdeydi: “Döner sermaye adil dağıtılsın, liyakat gözetilsin”

İstanbul GOP Hastanesi'nde SES ve İstanbul Tabip Odası üyeleri, döner sermaye dağımındaki adaletsizliğin giderilmesi, ödenmeyen mahsuplaşma ücretlerinin ödenmesi, görevlendirmelerde liyakatın gözetilmesi talebiyle eylem yaptı

İstanbul GOP Hastanesi emekçileri eylemdeydi: “Döner sermaye adil dağıtılsın, liyakat gözetilsin”

İstanbul GOP Hastanesi’nde çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası üyeleri, döner sermayenin adil dağılımı, mahsuplaşma ücretlerinin ödenmesi ve görevlendirmelerde liyakatın gözetilmesi talebiyle eylem yaptı.

Yapılan eylemde basın açıklamasını SES Şişli Şube Eş Başkanı Ferdane Çakır okudu. Çakır, hastanenin haziran ayında açıldığını, açıldığı günden bu yana döner sermaye başta olmak üzere yaşadıkları sorunların çözüme kavuşmadığını kaydetti.

Döner sermaye ve performans ücretleri ödenmiyor

Çakır, ekonomik krizin yarattığı etkinin altında giderek ezildiklerini belirterek “Her toplu görüşmede bize ek zam verilmemesine gerekçe olarak hiçbir zaman tam almadığımız döner sermaye, sabit ve performans ücretleri gösteriliyor” dedi.

Çakır, hastanenin taşınmasının ardından döner sermaye ve performans ücretlerini ya hiç almadıklarını ya da 8-20-70 TL gibi “komik rakamlar” aldıklarını belirtti. Çakır, “Eğer özellikli birimde çalışmıyorsanız, idarenin inisiyatifiyle o komisyon, bu ihale, şu eğitimde görevlendirilmediyseniz ve yine yüzde 20’lik dilime girmediyseniz o ay döner sermaye almayacaksınız demektir. Aynı birimde aynı işi yapan eş kıdemli iki kişiden birisi 800 TL alırken diğerinin hiç almamasını nasıl izah edebiliriz? İdareye yaptığımız her başvurunun karşılığında, yönetmelik öyle, taşınma masrafı, yeni malzeme alımı gibi mazeretler sunulması bizim mağduriyetimizi gidermediği gibi 3-5 kuruşun hesabını yapmakla suçlanıp psikolojik olarak yıpranıyoruz” dedi.

Hırsızlık olayı aydınlatılmadı, sorumlular daha iyi birimlerde görevlendirildi

Çakır, hastane yönetiminin bir polikliniğin 10  dakika geç açılması nedeniyle görevli doktordan savunma istendiğini fakat hastanenin Mevlana Yerleşkesi’nde depo önüne çekilen araçlardaki yüzlerce temizlik ve onlarca medikal malzemenin çalınmasına aynı titizliği göstermediğini kaydetti. Çakır, “Olayın üzerinden 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hırsızlık olayının yaşandığı depodan sorumlu kişiler değil cezalandırmak, ödül verilir gibi daha iyi birimlerde görevlendirildiler” dedi.

Hastanede 3 ayrı yerleşke bulunduğunu belirten Çakır, emekçilerin rızası olmadan nöbet yerlerinin değiştirildiğini ve bu durumunda sağlık hizmet sunumunun sürekliliğini kötü yönde etkilediğinin altını çizdi.

Liyakat, eğitim, kıdem yılı gözetilmeden görevlendirme yapılıyor

Çakır, hastanede birim sorumluluğu ve değişikliği görevlendirmelerinde liyakat, eğitim, kıdem yılı gözetilmediğini belirterek “En önemli kriter olarak kişinin üyesi olduğu sendika, siyasi görüş ve iktidar ile kurduğu yakın ilişkisi gözetiliyor. Yani bu işyerinde Sağlık-Sen’e üyeysen bütün kapılar sonuna kadar açılır ve kariyer basamaklarını hızla tırmanırsın ama eğer değilsen her an yerin değişebilir, en olası bir talebin dahi sorun olarak algılanıp karşılık bulmaz” dedi.

“Haksız rekabetin ve ayrımcılığın giderilmesini istiyoruz”

Çakır son olarak sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

Bizler; bu sorunların çözülerek çalışanlar arasındaki bu haksız rekabetin ve ayrımcılığın giderilmesini istiyoruz.

Son olarak, aşağıdaki taleplerimizin karşılanmasını talep ediyoruz:

  • Taksim yerleşkesine 0-6 yaş gurubu çocuk kreşinin ivedilikle açılması,
  • Döner sermaye dağılımındaki adaletsizliğin bir an önce giderilerek zamanında ve eşitlikle bir dağılımın yapılması,
  • Mahsuplaşma adı altında her yıl sonunda yatırılması gereken ama yine maalesef bize hiç ödenmeyen ücretlerin ( 2012 yılından bu güne) yasal faiziyle birlikte her çalışana hakkedişi tutarında yatırılması,
  • Yöneticilerimizin görevlendirmeler yaparken, biz çalışanlar arasında sendika ve siyasi ayrım yapmadan, muhalif gördüklerine öteki muamelesi yapmaması.

Sendika.Org