İngiltere Parlamentosu, Theresa May’in Brexit planını ikinci kez reddetti

İngiltere Parlamentosu, İngiltere Başbakanı Theresa May'in hazırladığı yeni anlaşmayı reddetti. Parlamento bugün "anlaşmasız ayrılık"ı oylayacak

İngiltere Parlamentosu, Theresa May’in Brexit planını ikinci kez reddetti

İngiltere’de AB temsilcileri ile hazırladığı Brexit anlaşmasının reddedilmesi üzerine AB yetkilileri ile görüşerek yeni bir tasarı hazırlayan Başbakan Theresa May, bir darbe daha yedi.

İngiltere Parlamentosu, May’in güncellenmiş teklifini de 242’ye karşı 391 oyla reddetti.

Böylece parlamentodaki görüşmelerde sıra “anlaşmasız Brexit” oylamasına geldi. “Anlaşmasız Brexit” planının da reddedilmesi durumunda Brexit’in ertelenmesi oylanacak.

“Brexit’i yeniden düşünmek için uzun bir ara vermeliyiz”

Guardian, oylama sonucunu “May’e bir dev yenilgi daha ve Brexit’e sadece 16 gün kaldı” manşetiyle verdi ve May’in aldığı yenilginin “yıpranmış otoritesine yeni bir darbe vurduğunu” söyledi.

Gazetenin başyazısında ise “Çekici olmayan ve ulaşılmaz Brexit’i yeniden düşünmek için uzun bir ara vermeliyiz” ifadelerine yer verildi.

Milletvekillerinin Brexit’in ertelenmesine destek vermesi  gerektiğini belirten gazete, bu ertelemenin “May’e nefes aldırmak için gerekenden daha uzun olması gerektiğini ve bir sinir krizinin eşiğindeki Muhafazakâr Parti tarafından aceleyle kapı dışına itilmek yerine, Brexit’in bu ülke için ne anlama geldiğini düşünüp taşınacağı kadar uzun olması gerektiğini” kaydetti.

Yazıda İngiltere’nin siyaseten daha iyi bir yerde olması için farklı, daha iyi bir siyaset gerektiği belirtilerek “Bu zaman alacak ve May’in Avrupa’dan bunu istemesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

“Bu başarısız siyasetin son günü olmalı”

Times ise “Çaresizliğe itildik” manşetiyle çıktı ve May’in yenilgisiyle birlikte İngiltere’nin kriz girdiğini kaydetti.

Sermaye liderlerinin parlamentoya “bu sirke son verilmesi” çağrısında bulunduğu aktaran gazete, İngiltere Endüstrisi Konfederasyonu CBI’ın Başkanı Carolny Fairbairn’in oylamadan sonra söylediği “Artık yeter. Bu başarısız siyasetin son günü olmalı. Bütün partilerin yeni bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor. İnsanların işleri ve geçimleri buna bağlı” ifadelerine yer verdi.

Times ayrıca, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn’in oylamadan sonra ikinci bir referandumdan bahsetmek yerine, partisinin kendi Brexit teklifini ortaya koyacağını söylediği için eleştiri aldığını aktardı.

Times, Corbyn’in tüm diğer seçenekleri dışlayıp, ikinci bir referanduma destek vermesi için yoğun bir baskı altında bulunduğunu kaydetti.

Corbyn’in ise, iki hafta önce milletvekilleriyle yaptığı bir toplantıda istediği gibi Brexit anlaşması olmaması halinde, yeni bir halk oylamasını destekleyeceğini söylediği belirtiliyor.

“Hükümetin ömrü şüpheli”

Times’ın “Eşikte” başlığıyla yayımlanan başyazısında ise May’in oylama sonucu ile güven kaybının yanı sıra otorite kaybına uğradığını belirtildi.

Gazete, May’in perşembe günü AB’den ayrılmayı düzenleyen 50. maddenin süresinin uzatılıp uzatılmamasını oya koymak zorunda kalacağını belirterek “Brüksel de bu sürenin ne için kullanılacağını bilmeyi talep edecek. AB zaten mevcut anlaşmanın yeniden müzakere edilmeyeceğini söyledi. Herhangi bir erteleme farklı bir strateji için kullanılmalı. Ancak May, sürekli kendisini farklı alternatiflere kapattı. Bunlardan biri anlaşmasız Brexit’e hazırlanmak ve maliyetini azaltmak. Biri de her ne kadar çekici bir seçenek olmasa da anlaşmayı halkoyuna sunmak. Her iki seçene için de iki aydan uzun süre gerekiyor. Bu da hükümetin ömrünün bu kadar olup olmayacağı şüphelerini artırıyor” ifadelerine yer verdi.

Gazete May’in gerilimi tırmandırma politikasının başarısız olduğunu belirterek “Muhafazakar Parti şimdi münasip bir Brexit’e giden yolu sadece yeni bir liderin bulabileceğine karar verebilir” dedi.

“Yeni bir referandum ihanet olur”

Daily Telegraph ise oylama sonucuna “May, ikinci aşağılayıcı yenilgiye karşın iktidara tutunuyor” manşetiyle yer verdi ve İngiltere’nin öngörüldüğü gibi 29 Mart’ta anlaşma olmadan AB’den çıkması gerektiği görüşünde.

May’in anlaşma olmadan çıkmanın, kötü bir anlaşmayla çıkmaktan daha iyi olduğunu anımsatan başyazıda ise “Onunki kötü bir anlaşma ve Avam Kamarsı iki kez aynı yargıda bulundu” ifadelerine yer verildi.

Anlaşmasız çıkmanın bazı aksamalara yol açacağını fakat bir felaket de olmadığını savunan Daily Telegraph, İngiltere’nin önünde iki seçenek olduğunu belirtti. Bunlardan bir tanesi 29 Mart’a anlaşma olsa da olmasa da ayrılmak, diğeri ise AB’de ya geçici ya da bazı milletvekillerinin açıkça istediği gibi daimi olarak kalmak. Gazete, yeni bir referandumun ihanet olacağı görüşünde.

İlgili içerikler:

Sendika.Org, BBC Türkçe