Flormar direnişi sona erdi: “Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik”

Sendikalı oldukları için işlerine son verilen Flormar işçileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 297 gündür sürdürdükleri eylemlerine son verdiklerini açıkladı

Flormar direnişi sona erdi: “Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik”

Flormar’da çalışırken sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve 297 gündür fabrika önünde direnişe geçen işçiler, Gebze’deki Petrol İş Sendikası’nda yaptıkları toplantı ile direnişlerine son verme kararı aldı.

“İçimizde buruk bir sevinç var”

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, direnen kadınlardan Ayşe Öztürk, kıdem tazminatı ve tazminat gibi maddi haklarını aldıklarını ancak işe geri dönüşlerinin gerçekleşmemesine dair şunları söyledi:

Bizim için bir başarı var ancak yine de işe geri dönemediğimiz için üzgünüz. Bizim için Flormar bitti. Dün akşam sendikada yaptığımız toplantıda demokratik bir seçimle karar aldık. Oylama yaptık.  53 arkadaşımız devam etmeme kararı verirken 20 arkadaş ‘devam edelim’ dedi. Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik. Sonuç olarak artık eylemlerime son verdik. Bundan sonra yeni işlerde yolumuza devam edeceğiz. İçimizde buruk bir sevinç var. Maddi olarak kazanım elde ettik ancak işe geri dönemedik. Bu bizler için üzücü.

“Biz direnirken çok şey öğrendik”

Kendileri gibi sendikalı olmak isteyen ve “işten atılırım” korkusu ile sendikalı olmayan kadınlara da seslenen Öztürk, şunları ekledi:

Kadınlar mutlaka hiç çekinmeden sendikalı olsunlar. Biz direnirken çok şey öğrendik. İşten çıkartılmak son değil. Her şeye rağmen direniş kadınlar için çok önemli bir alan. Bu alanlardan kadınların çekilmemesi gerekiyor. Kadınlara direnin, mücadele edin diye seslenebilirim.

Direnişteki işçiler, bugün saat 13.00’da Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Sendika.Org