Ezan yalanında ısrar: Kervana Çelik, Kurtulmuş ve Bahçeli de katıldı

Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ezan provokasyonuna AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve Devlet Bahçeli de katıldı

Ezan yalanında ısrar: Kervana Çelik, Kurtulmuş ve Bahçeli de katıldı

“Ezanı ıslıkladılar” iddiası kadın örgütleri ve hatta AKP’ye yakın bir dizi gazeteci tarafından yalanlandı ancak iktidar bu yalanı ısrarla sürdürüyor. Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ezan provokasyonuna AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve Devlet Bahçeli de katıldı.

Önce iktidara yakın medyada “Taksim’de toplanan kadın grupları ezanı ıslıkladı” şeklinde yalan haberler çıkmış ardından Erdoğan, Adana ve İskenderun mitinglerinde aynı yalanı sürdürerek muhalefeti hedef göstermişti.

AKP’liler ve MHP’liler 8 Mart feminist gece yürüyüşüne ve kadınlara yönelik yalanları sürdürmeye devam ediyor.

Çelik: “Ezanla hesaplaşma içindeler”

AKP Sözcüsü Çelik, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü sırasında ezanın ıslıklandığı yönündeki provokasyona dair “Ezanla hesaplaşma içindeler, orada ezan protestosu yapıldı” ifadesini kullandı. Çelik’in konuşması şöyle:

Yürüyüşü organize edenler böyle bir kastımız yoktu gibi bir açıklama yaptı. Görüntüleri inceledik. Kapsamlı bir sosyal medya açıklaması yaptık. Yürüyüşe katılanların paylaşımlarını analiz ettirdik. Çok sayıda açıklama kendilerinin ezanı protesto ettiklerini, yürüyüşte katılanların hesaplarını incelediğinizde ortaya çıkıyor. Ezan okunurken böyle bir protesto yapılmıştır. Arkadaşlarımızın analizlerinde bu şahıslar tarafından sahiplenilmektedir. Ne zaman ezanla kutsalla ilgili bir saygısızlık söz konusu olsa CHP ses vermiyor. Biz hassasiyetimizi gündeme getirdiğimizde bunun böyle olmadığını ispat gayretine düşüyor. CHP’ye tavsiyemiz ezan, bayrak konusunda hassasiyetlerini vurgulasınlar. Ezana saygısızlık bayrağa saygısızlık onları ilgilendirmiyor.

Vatandaşımız bu konuda hassasiyet göstermektedir. Hepimizin tepkisi, ezana dönük bir saygısızlığa yöneliktir. Bu tepkiler normaldir. Ama şiddete yol açan dükkanların basılması gibi şeylere asla sıcak gözle bakmayız. Protestolar hukuki sınırları içerisinde kalmalıdır. Dükkanlara girilmesi, insanların tehdit edilmesi gibi bir şey yok.

Bahçeli: “Ezanı ıslıklamak küfrü alkışlamaktır”

Devlet Bahçeli, 8 Mart akşamı düzenlenen feminist gece yürüyüşüne yönelik Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ezan provokasyonuna katılarak, “Ezanı ıslıklamak küfrü alkışlamaktır, batılı selamlamaktır, iblise selam durmaktır. Mukaddes ve millete ihanettir” ifadesini kullandı.

Partisinin Ankara Etimesgut’taki seçim ofisi açılışında konuşan MHP lideri Bahçeli’nin konuya dair konuşması şöyle:

8 Mart akşamı Taksim’de bir grup, ezan okunurken ıslık çalmış. Yani ezandan rahatsız olmuşlar, akıllarınca protesto etmişler. Bu densizliktir, bu ahlaksızlıktır, bu vandallıktır, bu arsızlıktır.

Ezanı ıslıklamak küfrü alkışlamaktır, batılı selamlamaktır, iblise selam durmaktır. Mukaddes ve millete ihanettir. Peki bu ihanete CHP’den ve İP’ten tepki geldi mi? HDP’den itiraz yükseldi mi? Bunlar zillettir, doğru konuşmazlar, düşünmezler. Haktan ve hakikatten yana durmazlar.

Kurtulmuş: “Caminin gölgesinde ıslıklar, protestolar”

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan Numan Kurtulmuş, ‘8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ sırasında ezanın ıslıklandığı iddiasına dair konuştu.

“Gayrimüslim yurttaşlarımız bile ezana saygı gösterir” diyen Kurtulmuş, “Belki bunu yapanların çok az bir kısmı hakaret etmek istedi. Caminin gölgesinde ıslıklar, protestolar; bu kabul edilebilir bir şey değil. Milletimizi yaralamıştır” ifadesini kullandı.

Erdoğan “ezana saldırdılar” yalanına sarıldı: İmam ajite ediyor, cemaat şeriat sloganlarıyla sokağa çıkıyor

Sendika.Org