Evrensel’e açılan üç davada iki erteleme, bir beraat

Evrensel gazetesine açılan üç ayrı dava görüldü. Cem Şimşek ve Cansu Pişkin’in yargılandığı davalar ertelenirken, Yayın Yönetmeni Fatih Polat beraat etti

Evrensel gazetesinde çeşitli tarihlerde yayımlanan haberler nedeniyle açılan davalardan üçünün karar duruşması bu hafta görüldü.

Evrensel’in haberine göre; gazetenin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek’in “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haberde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “iftira ve hakaret” iddiasıyla ve 100 bin TL para cezası istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava, hakimin gelmemesi nedeniyle ertelendi.

Gazetenin muhabiri Cansu Pişkin’in “Boğaziçililere özel savcı” başlıklı haberde “kamu görevlisini terör örgütlerine hedef gösterme” iddiasıyla ve 3 yıl hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması ise İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava, 25 Mart’a ertelendi.

Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın ise “Vekilleri fitiller, bu işi çözerim” başlıklı haberde “kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme” iddiasıyla yargılandığı davanın dördüncü ve karar duruşması ise İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada bilirkişinin, haberin Evrensel’den önce sekiz ayrı internet sitesinde paylaşıldığı ve kamuoyuna duyurulduğuna ilişkin raporu sonucunda suç unsurunun oluşmadığı belirtildi ve Polat’ın beraatına karar verildi.

Sendika.Org