Erdoğan “ezana saldırdılar” yalanına sarıldı: İmam ajite ediyor, cemaat şeriat sloganlarıyla sokağa çıkıyor

Önce iktidara yakın medyada “Taksim’de toplanan kadın grupları ezanı ıslıkladı” şeklinde yalan haberler çıktı. Ardından Erdoğan, Adana ve İskenderun mitinglerinde aynı yalanı sürdürerek muhalefeti hedef gösterdi. Sonra da İslamcı gruplar sokağa çıktı

Erdoğan “ezana saldırdılar” yalanına sarıldı: İmam ajite ediyor, cemaat şeriat sloganlarıyla sokağa çıkıyor

İstiklal Caddesi’nde düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis barikatı ile engellenen kadınların sloganlarının ezan sesine karışması karşısında AKP ve medyası “ezana saldırdılar” çarpıtmasını sürdürüyor.

Önce iktidara yakın medyada “Taksim’de toplanan kadın grupları ezanı ıslıkladı” şeklinde yalan haberler çıktı.

Miting konuşmaları için yeni malzeme

Ardından Tayyip Erdoğan, Adana mitinginde aynı yalanı sürdürdü ve şöyle konuştu:

CHP ve HDP’nin öncülüğünde Taksim’de meydana gelen grup ıslıklarla ezana terbiyesizlik etti. Bayrağa ve ezanı tahammülü olmayanların birlikte hareket ettiği bir dönemdeyiz. Bunların tek ittifakı ezan-bayrak düşmanlığı ittifakıdır.

Erdoğan dünkü (10 Mart) İskenderun mitinginde de yine ağırlıkla muhalefeti hedef aldığı konuşmasında “ezanı ıslıkladılar” yalanını sürdürdü:

Şimdi Fatih’in emaneti İstanbul’da ezanı Muhammediye’yi ıslıklayan nursuzlara, cuma salası ile dalga geçen edepsizlere inşallah hep beraber sandıkta esaslı bir Osmanlı tokadı vurmaya var mıyız?

İmam hedef gösterince

İktidar medyasının da aktif katılımıyla #EzanBayrakDüşmanları etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlatıldı. Buna karşı tepkiler de #EzanTezgahınaGelme etiketiyle paylaşıldı.

Erdoğan’ın sözlerinin ve medyadaki yoğun ajitasyonun ardından İslamcı gruplar akşam saatlerinde “Ezana uzanan eller kırılsın”, “Ya Allah, bismillah, Allahuekber” sloganlarıyla Taksim ve çevresinde sokağa çıktı.

Polisin çoğunlukla izlemekle yetindiği ve sınırlı müdahalede bulunduğu gruplar yola çıktıkları anda plastik mermiyle dağıtıldı.

 

Gece 23.00’da ise ülkücü faşist bir grup Galatasaray Meydanı’nda eylem yaptı.

Memur Sen’e bağlı Diyanet Sen de bugün (11 Mart) öğlen saatlerinde Beyoğlu Odakule önünde toplanarak kadınları hedef gösteren bir açıklama yaptı. Basın açıklaması öncesinde ezan okuyan grup, eylemi de tekbir getirerek sonlandırdı.

Sendika.Org