Dünya Gazetesi’nde taciz beyanına karşı dava

Adana'da Dünya Gazetesi'nde kadın çalışanın "sözlü taciz" beyanı üzerine istifasını veren C.T. hem gazeteye hem de kadın çalışana dava açtı. Kadın ve gazetecilik örgütleri davanın ilk duruşmasında kadın çalışana destek verdi

Dünya Gazetesi’nde taciz beyanına karşı dava

Dünya Gazetesi’nin Adana Bölge Temsilcisi C.T., yanında çalışan kadınlardan birinin “sözlü taciz” beyanı üzerine istifasını verdikten sonra gazeteye ve beyanda bulunan kadın gazeteciye ayrı ayrı dava açtı.

Sözlü taciz beyanı üzerine diğer çalışanlar da benzer iddialarda bulundu ve C.T. hakkındaki tartışmalar gazete yönetiminin  gündemine geldi. Dünya Gazetesi’ndeki işinden iddialar üzerine istifa eden C.T., önce gazeteye iş davası açtı, ardından tacize uğradığını bu davada da tanık olarak beyan eden kadına “haksız fiil”den kaynaklanan (iftira iddiası ile) tazminat davası açtı. C.T., taciz beyanında bulunan kadından toplam 26 bin TL tazminat istedi. Davanın ilk duruşması bugün (14 Mart) görüldü. Dava 24 Eylül tarihine ertelendi.

Davayı DİSK Basın-İş, Mor Dayanışma, Muamma LGBTİ+ Derneği, Mersin Kadın Savunması’ndan kadınlar takip etti.

“Susmayan kadınlar kazanacak”

Tacize maruz bırakıldığını beyan eden davalı kadının avukatı Av. Tuba Güneş, müvekkilin, davacının kişilik haklarına zarar verecek hiçbir eylemde bulunmadığını belirterek şöyle konuştu:

Yalnızca mecbur kaldığı anda, gazete yetkililerine yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmış, mobbing ve sözlü taciz karşısında susmamasının karşılığını, tazminat davasında davalı gösterilerek almıştır. Yavuz hırsız misali, susmayan kadınların ifade özgürlüklerini engellemeye dönük bu davayı kabul etmiyoruz. Tacize maruz kalan kadınları, konuşurlarsa tazminat ödemekle tehdit etmek anlamına gelen bu davada kadın örgütlerinin dayanışması ile istenenin aksine, susmayan kadınları güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Susmayan kadınlar kazanacak.

Sendika.Org