Dünya Gazetesi bölge temsilcisi taciz ettiği kadından tazminat istedi

Adana'da Dünya gazetesinin bölge temsilcisi Recep Şenyurt işyerinde kadınları taciz etti. Şenyurt taciz ettiği kadından tazminat talebinde bulunurken kadınlar "Susmayan kadınlar kazanacak" dedi

Dünya Gazetesi bölge temsilcisi taciz ettiği kadından tazminat istedi

Dünya Gazetesi’nin Adana bürosunda Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Recep Şenyurt, yanında çalışan kadınlardan birini bir yıl boyunca defalarca sözlü taciz etti.

Kadının işten ayrılmasına neden olan bu olaydan sonra kadının beyanı ile olay gazete yönetiminin gündemine taşındı. Bu sayede pek çok kadın çalışanın aynı sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Dünya Gazetesi’ndeki işinden iddialar üzerine istifa eden Şenyurt, önce gazeteye iş davası açtı, ardından tacize uğradığını bu davada da tanık olarak beyan eden kadına “haksız fiil”den kaynaklanan (iftira iddiası ile) tazminat davası açtı. Şenyurt, taciz ettiği kadından toplam 26 bin TL tazminat istedi. Davanın ilk duruşması bugün (14 Mart) görüldü. Dava 24 Eylül tarihine ertelendi.

Davayı DİSK Basın-İş, Mor Dayanışma, Muamma LGBTİ+ Derneği, Mersin Kadın Savunması’ndan kadınlar takip etti.

“Susmayan kadınlar kazanacak”

Tacize maruz bırakılan davalı kadının avukatı Av. Tuba Güneş, müvekkilin, davacının kişilik haklarına zarar verecek hiçbir eylemde bulunmadığını belirterek şöyle konuştu:

Yalnızca mecbur kaldığı anda, gazete yetkililerine yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmış, mobbing ve sözlü taciz karşısında susmamasının karşılığını, tazminat davasında davalı gösterilerek almıştır. Yavuz hırsız misali, susmayan kadınların ifade özgürlüklerini engellemeye dönük bu davayı kabul etmiyoruz. Tacize maruz kalan kadınları, konuşurlarsa tazminat ödemekle tehdit etmek anlamına gelen bu davada kadın örgütlerinin dayanışması ile istenenin aksine, susmayan kadınları güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Susmayan kadınlar kazanacak.

Sendika.Org