Dünya çocukları sokakta – Can Tonbil (Bianet)

Gençler iklim adaleti için açık-seçik barışçı bir mesaj vererek tüm ülkeleri hemen şu anda harekete geçmeye teşvik etmek istediklerini söylüyor

Dünya çocukları sokakta – Can Tonbil (Bianet)

Hem iklim hareketleri açısından, hem de toplumsal hareketler tarihi açısından pek sık rastlanmayan bir hareketlik yaşanıyor.

Bu sefer Avrupa üzerinde bir hayalet değil, bütün kıtalardan 105 ülkede, 1659 etkinlikle öfkeli ve fakat tamamen barışçı ve son derece yaratıcı öğrencilerin sloganları semalarda dolaşıyor.

16 yaşındaki iklim grevcisi Greta Thunberg’in yaptığı çağrıya cevap veren dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler iklim adaleti talep etmek ve büyüklerini iklim yıkımının durdurulması konusunda bir an önce harekete geçmeye zorlamak üzere oluk oluk sokaklara dökülüyor.

Gençler iklim adaleti için açık-seçik barışçı bir mesaj vererek tüm ülkeleri hemen şu anda harekete geçmeye teşvik etmek istediklerini söylüyor. Asıl amaçlarının ise tüm imzacı devletlerin Paris Anlaşması’na uymalarını sağlamak olduğunu dile getiriyorlar.

Greta’nın çağrısı Türkiye’den de cevap buldu. İşte o çağrıya cevap veren üç çocuğun söyledikleri:

Greta’nın çağrısına İstanbul’dan destek veren 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu diyor ki: “Greta Thunberg’e dünyanın dört bir köşesinden öğrenciler destek veriyor. İklim Değişikliğinin artık dönülmez bir aşamasında olduğunu biliyorum. Büyüklerin yetmediği yerde geleceğimizi korumak için bizim harekete geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden çocukların birliği ile 15 Mart Cuma günü global olarak yapılacak ‘fridays for future’ hareketine dahil olarak sesimizi duyuracağız. 15 Mart’ta Bebek Parkı’nda saat 12’de bekleyeceğim. Gelin Greta’ya desteğimizi gösterelim, kendi geleceğimizi kendimiz talep edelim.”

Okul grevine Ayvalık’tan katılan 13 yaşındaki öğrenci Ege Edman ekliyor: “Atmosfere salınan karbon gazı miktarının artmaya devam ettiği bugünlerde bilim bize, kesin olarak dünyanın ısınmasını 1,5 derecede sınırlayabilmek için hemen, şimdi harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor. Fakat elinde bu konuyla ilgili karar alma yetkisi bulunan insanlar küresel ısınma ile mücadele etmek için hiçbir şey yapmıyor. Bu yüzden ben ve arkadaşlarım sesimizi duyurabilmek ve değişim sağlamak için okul grevi yapıyoruz.”

Muğla’nın Dalyan ilçesinden İstanbul’a Atlas’ın çağrısına destek olmak için gelen 12 yaşındaki Samra Samer de diyor ki: “Hepimiz biliyoruz ki, ne Harry Potter ne de Superman bizi kurtarmaya gelmeyecek. Büyük ihtimalle şu anda kitapların içinden dünyayı kirlettiğimiz için bizi yargılıyorlar. Yetişkinler ise kahramanlara inanmıyor ama hep bir kurtarıcı bekliyor. Ama zaman kalmadı, durum acil! Dünya ısınıyor. Dünyanın ısınmasını 1,5 derecede tutamazsak evimiz yanacak, içindeki bütün kitaplar ve hayallerle birlikte. Greta Thunberg süper kahramanların gerçek olduğunu kanıtladı. Meğer kaslı, pelerinli ya da asalı falan değillermiş. Çocukmuş hepsi. Greta’nın çağrısını duyan milyonlarca dünyalı çocuktan biriyim. 15 Mart Cuma günü dünyayı kurtarmak için okulu kırıyoruz. Bütün süper kahramanlar iş başına!”

Türkiye de dahil en az 105 ülkede gerçekleşecek en az 1660 etkinlik hakkında bilgi almak için Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) hareketinin internet sitesi takip edilebilir.

Kaynak: Bianet