CHP’den ve 350 adayından “PKK bağlantılı” haberlerine ayrı ayrı suç duyurusu

CHP, adaylarının "PKK iltisaklı olduğu" yalanına karşı hem kurumsal olarak hem de 350 aday tarafından ayrı ayrı davalar açılması için düğmeye bastı

CHP’den ve 350 adayından “PKK bağlantılı” haberlerine ayrı ayrı suç duyurusu

Saray iktidarının seçim sürecindeki yalanları son bir haftada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi PKK iltisaklı kişileri aday yaptı” açıklaması, iktidar medyasının aynı yöndeki haberleri ve Antalya’da dört parti imzalı Kürdistan haritalı sahte bildirilerle tırmanmıştı.

CHP ise yalan açıklamalar, haberler ve bildirilere karşı harekete geçti. Cumhuriyet’in haberine göre; CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koordinasyonunda hem kurumsal olarak hem de ilgili açıklama ve haberlerde adı geçen 350 aday tarafından ayrı ayrı dava açılması için çalışmalar yapıldı.

Hazırlanan suç duyuruları dilekçelerinde “PKK ile bağlantılı olduğu” iddia edilen adaylarla ilgili dosyaların seçim kurullarınca incelendiği ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından onaylandığı belirtildi.

Dilekçelerde Sabah, A Haber, Hürriyet, Milliyet, Star, Akşam, Güneş, Süper Haber, En Kocaeli Haber hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “hakaret”, “iftira” ve “kişisel verilerin kaydedilmesi veya ele geçirilmesi” suçlamalarından toplu dava açılması istendi.

Söz konusu haberlerin yayından kaldırılması ve tazminat ödenmesi talepleri de dilekçelerde yer aldı.

İlgili haberler:

Sendika.Org