CHP Milletvekili Taşcıer’den aşı karşıtlığının önüne geçilmesi için yasa teklifi

İtalya'da geçen yıl hızla artan kızamık vakalarına karşı önlem almak için harekete geçen İtalya Sağlık Bakanlığı'nı örnek gösteren Taşcıer, aşı karşıtlığının önüne geçilmesi için Meclis'e yasa teklifi sundu

CHP Milletvekili Taşcıer’den aşı karşıtlığının önüne geçilmesi için yasa teklifi

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulayarak aşılamanın kontrollü bir biçimde yapılması ve aşı karşıtlığının önüne geçilmesi için Meclis’e yasa teklifi sundu. Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulu’nun konuyla ilgili görüşünü de hatırlatan Taşcıer şunları söyledi:

TTB’nin de bize işaret ettiği gibi Anayasa’nın ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri diyor ki, devlet çocuğun üstün yararını gözetmekle yükümlüdür. Bu anlamda aşılama da çocuğun sağlığını ve hatta toplumun sağlığını koruyan bir koruyucu sağlık hizmeti olduğuna göre, aşılamayı teşvik etme konusunda da devletin sorumlulukları vardır. Bu anlamda çalışmalar yapmak ve aşılamayı yaygınlaştırmak görevi devletindir.

İtalya’da geçen yıl hızla artan kızamık vakalarına karşı önlem almak için harekete geçen İtalya Sağlık Bakanlığı’nı örnek gösteren Taşcıer, “İtalya’da kızamık vakaları artınca İtalya hükümeti harekete geçti. 6 yaşına kadar olan çocukların aşılandığına dair resmi belge yoksa çocuklar yuvalara ya da anaokullarına alınmayacak. Böylelikle hem aşılama teşvik edilmiş hem de diğer çocuklar koruma altına almış oluyor” dedi.

Aşı ile ilgili bilimsel gerçeğe ve veriye dayanmayan söylentilerden etkilenen ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmadığına değinen Taşcıer şöyle devam etti:

Bu durum toplum sağlığına karşı bir tehdittir. Sorun, bireyci bir anlayışla ‘çocuğa aşı yaptırmama hakkı’ gibi bir hakkın olduğu düşüncesidir. Halbuki bir çocuğun aşılanmaması, tüm çocukların sağlığını tehlikeye atıyor. Hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur.

Kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunan Taşcıer, toplumda yayılan aşı karşıtlığının önlenmesi, söz konusu karşıtlığın toplum sağlığı ve bağışıklığı üzerinde yaratacağı olası sonuçların ortadan kaldırılması için teklifini sunduğunu ifade etti.

Sendika.Org